Składniki:
Placki:
Sos:
Opis przygotowania:
Gicz cielęca:
Oczyszczone gicze umyć i osuszyć. Nacierać rozgniecionymi ziarnami jałowca, po czym posolić i nacierać świeżo zmielonym pieprzem. Przekładamy je do naczynia do zapiekania, skrapiamy odrobiną oleju. Obkładamy ząbkami czosnku oraz gałązkami rozmarynu. Na wierzch kładziemy kilka plasterków cytryny. Podlewamy odrobiną piwa, przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni. Pieczemy około 2 – 3 godzin, od czasu do czasu podlewając piwem.
Placki:
ziemniaki ugotować i utłuc. Kapustę kiszoną obgotować. Boczek i cebulę pokroić, przesmażyć i wymieszać z kapustą, jajkiem i ziemniakami. Uformować placki. Obtoczyć je w bułce tartej i usmażyć. Kurki umyć i oczyścić dokładnie, przełożyć do miski, zasypać je ok. 2 łyżkami soli i pozostawić na 1 godz., aby puściły sok. Ząbek czosnku drobno posiekać. Łodygę selera umyć i zetrzeć na tarce z małymi oczkami. Tłuszcz pozostały z pieczenia przelać na patelkę, dołożyć masło, wsypać odsączone kurki, czosnek oraz starta łodygę selera. Wszystko razem podsmażyć ok. 5 min. Podlać woda, gotować na wolnym ogniu ok. 20 min. Zagęścić mąką.
Gicze podawać na plackach ziemniaczano-kapuścianych polane sosem z kurek.
W naszej kulinarnej tradycji cielęcina była obecna od dawna. Ze względu na walory smakowe cieszy się wielką popularnością na terenie Jury i okolic i jest traktowana jako rarytas, niestety co raz rzadziej dostępny na rynku. Placki ziemniaczane delikatnie zmodyfikowane z dodatkiem kwaszonej kapusty aby przełamać smak. Wykorzystując sezonowe grzyby leśne można wzbogacić walory smakowe potrawy. Sos z kurek stanowi doskonale uzupełnienie w tym przypadku. Proste, szybkie danie i z tego co łatwo dostępne.
Potrawa została sporządzona przez drużynę „Kostkowianki” z Kostkowic k/Kroczyc podczas VIII Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2013 r. w Bielsku-Białej. Drużyna zajęła III miejsce w kategorii amatorów.