Pierś z kaczki podawana z konfiturą śliwkową, kapustą czerwoną z bakaliami i ziemniakami z kminkiem

Odsłuchaj tekst

Pierś z kaczki podawana z konfiturą śliwkową, kapustą czerwoną z bakaliami i ziemniakami z kminkiem - oryginalne danie, które łączy w sobie wykwintne kacze mięso ze słodyczą owoców i bakalii. Ziemniaki z podprażonym kminkiem są ciekawym uzupełnieniem dania.

Danie podawane jest w Restauracji Kuchnia Otwarta (Hotel Park Inn by Radisson Katowice), która jest członkiem Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki. 

 

Wideoksiążka Kucharska Śląskie Smaki:

Sprawdzone przepisy:

Z piersi wykroić 6 szt. plastrów. Delikatnie wyklupać przez folię. Przyprawić solą i pieprzem. Na każdy kawałek położyć stożek masła, posypać grubo koperkiem. Zwijać w stożki. Wystudzić i panierować: bułka, jajko, bułka. Piec na głębokim oleju.
Buraki gotować około 1h 30 minut. Obrać ze skórki i pokroić w drobną kostkę. Masło z miodem podgrzać w garnuszku na małym ogniu około 10 minut- do momentu, aż stanie się brązowe. Dodać buraczki w kostkach i podsmażyć około 5 minut, aż miód całkowicie się skarmelizuje i oblepi buraczki, doprawić do smaku. Ziemniaki wyczyścić i gotować w osolonej wodzie 15 minut. Odcedzić wodę, osuszyć i wystudzić. Ziemniaki naciąć i polać olejem, posypać solą, pieprzem. Wymieszać dokładnie, umieścić w naczyniu żaroodpornym i piec około 40 minut w 180˚C.
Piersi zamarynować w przyprawach na całą noc. Gęś obsmażyć na patelni skórą do dołu i na małym ogniu wytapiać tłuszcz ok. 15 min., przewrócić pierś skórą do góry i smażyć jeszcze 2-3 min, następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec w piecu 8 minut w temperaturze 200 stopni.
Pierś gęsią peklujemy w peklosoli przez 8 dni, następnie wędzimy tradycyjnie na drzewie owocowym (tj. wiśnia, gruszka). Wędzimy na ciepło. Jako dodatek do gęsi podajemy szałot śląski przygotowany z ogórka kiszonego, ugotowanych ziemniaków i marchwi, podsmażonego boczku wędzonego, jajka, cebuli posiekanej w drobną kostkę oraz przypraw: musztardy, soli, pieprzu. Całość otaczamy pietruszkową galaretką. Wykładamy na talerz i dekorujemy świeżym lubczykiem.
Posolone filety z kuropatwy wakować razem z rozmarynem i masłem. Gotować w niskiej temperaturze (ok. 57oC) przez 1 godzinę. Fasolę wcześniej namoczoną gotować w bulionie warzywnym, blendować, doprawić do smaku solą i pieprzem. Brukselkę gotować ok. 5-10 minut, następnie hartować. Smardze, włoszczyznę i przypieczone mięso wołowe gotować do momentu uzyskania konsystencji sosu.
Przez 5 minut podsmażać delikatnie na oleju szalotkę z tymiankiem, dodać ocet i olej, sok z cytryny i doprawić solą i pieprzem. Obrać seler, kalarepę i pokroić w kostkę. Blanszować cebulki przez 2 min. Odcedzić i obrać.

 

Wyświetlenia:  98