Wisła

Autor:
Anna Piernikarczyk
Data publikacji:
26 Czerwiec 2023
Odsłuchaj tekst

PERŁA BESKIDÓW

Wisła to pięknie położone miasto na południu województwa śląskiego w samym sercu Beskidu Śląskiego. To tutaj, u stóp Baraniej Góry, bierze swój początek najdłuższa rzeka w Polsce – Wisła.

Wisła określana Perłą Beskidów to wspaniałe miejsce na wypoczynek, niezależnie od pory roku, to piękne góry, góralska kultura, wyznaniowa mozaika, niezwykła przyroda oraz atrakcyjne tereny rekreacyjne. Odnaleźć tu można mnóstwo atrakcji letnich, równie dużo zimowych z narciarskimi na czele, a i jesień w górach zachwyca fantastycznymi pejzażami. Wisła, to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, nawet tymi najmłodszymi, a najlepszym tego przykładem jest wyasfaltowana, aczkolwiek niezwykle malownicza ścieżka w Dolinie Białej Wisełki, ogrody edukacyjne przy Centrum Edukacji Ekologicznej, czy Szlak Niedźwiadka.

Wisła niewątpliwie zachwyca swoim urokiem, jej centrum zawsze tętni życiem, ale oferuje też zaciszne zakątki, jeśli ktoś właśnie takich pragnie. Bogata oferta restauracji i noclegów, cudowne widoki na górskich szlakach oraz infrastruktura turystyczna i narciarska dopełniają całości i sprawiają, że jest to wymarzona miejscówka nie tylko na weekend, ale również na dłuższy pobyt.


Bulwary nad Wisłą, polskieszlaki.pl

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

W centrum Wisły mieści się Amfiteatr i zrewitalizowany Park Kopczyńskiego. To piękny kompleks na letnie imprezy, ale i spacer w bliskości rzeki, z ciekawie zagospodarowanymi alejami. W tej części Wisły znajduje się kilka kamiennych figurek niedźwiadków, które są oficjalną maskotką Wisły.

Przy Rynku zaprasza Muzeum Beskidzkie ulokowane w zabytkowym budynku dawnej karczmy z 1794 roku wybudowanej przez wiślański zbór ewangelicki. Swoją siedzibę miała tu również szkółka parafialna, która służyła zarazem jako schronienie dla dzieci przychodzących w niedziele z odległych przysiółków. Dziś Muzeum prezentuje kulturę i tradycje górali śląskich. Wystawa stała obejmuje autentyczny wystrój tradycyjnej izby góralskiej, a jej wnętrza zdobi sztuka ludowa lokalnych artystów. Obok muzeum znajduje się Enklawa Budownictwa Drewnianego, a w niej kuźnia, chałupa kumornika i pasterska kolyba.

Na wprost rynku, na zboczu Skolnitego zwanego „Dachem Wisły”, znajduje się kompleks skoczni narciarskich oraz nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny z koleją linową Skolnity Ski & Bike Park. Z wyciągu i ze szczytu podziwiać można zapierającą dech panoramę miasta. Wiosną 2023 roku rozpocznie się tutaj budowa kolejnej atrakcji turystycznej, a mianowicie 35 metrowej wieży widokowej ze ścieżką w koronach drzew o długości 1 km. Na platformach widokowych dostępne będą punkty edukacyjne opowiadające ciekawostki o regionie.


Centrum Wisły, fot. www.slaskie.travel T. Renk


Pomnik niedźwiadków w Parku Kopczyńskiego w Wiśle, fot. UM Wisła


PRZYRODA

W dolinie Wisła Czarne, niemal przy samej drodze, znajduje się zapora na Wisełce, którą tworzy wysoki na 8 metrów wodospad, nazywany Wiślańską Niagarą. Niecałe 2 km dalej rozlewa się Jezioro Czerniańskie z zaporą, której korona chętnie wykorzystywana jest na spacery, bo miejsce to jest urokliwe. Piękne latem, bajkowe zimą i niezwykle barwne jesienią. Tutaj również można poruszać się na wózku lub z wózkiem dziecięcym. Za  zaporą skręcając w ulicę „Zameczek” dojedziemy do Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle, który w roku 1930 został tu wybudowany dla Prezydenta Ignacego Mościckiego.

W tej części Wisły swym urokiem przyciąga Dolina Białej Wisełki – bardzo malownicza i dostępna dla każdego trasa, której towarzyszy płynąca obok Biała Wisełka, zachwycająca niezliczonymi kaskadami. Przy końcu doliny, gdzie kończy się asfalt, a rozpoczyna niebieski szlak na Baranią Górę znajdują się Kaskady Rodła – zespół naturalnych progów wodnych, których wysokość waha się od 0,5 do 5 metrów. Idąc dalej niebieskim szlakiem, po około dwóch godzinach dotrzemy na Baranią Górę. Wszelkie trudy wyprawy rekompensuje piękny krajobraz, który możemy podziwiać ze szczytu. Dodatkowo można skorzystać bezpłatnie z wieży widokowej, z której rozpościera się rozległa panorama obejmującą szczyty trzech państw – Polski, Słowacji i Czech. Na pierwszym planie wybija się Skrzyczne i Babia Góra, w dali widać Tatry, słowacką Małą Fatrę, a przy idealnej pogodzie czeskie Jesioniki.


Czarna Wisełka, fot. www.slaskie.travel T. Renk


Jezioro Czerniańskie, fot. www.slaskie.travel T. Renk

WIŚLAŃSKIE ŁAWECZKI

Wisła posiada blisko 150 km malowniczych, łagodnych szlaków turystycznych, którymi można przewędrować całą okolicę. Warto m. in. odwiedzić Trzy Kopce Wiślańskie czy Stożek Wielki z ponad 100-letnim schroniskiem. Ciekawostką na szlakach  są też wiślańskie ławeczki. Jedna z nich stanęła na Krzakoskiej Skale, na wysokości 730 m n.p.m., przy niebieskim szlaku z Wisły Dziechcinki na Stożek Wielki. Posadowiona na wysokiej skale, oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Podobnie ma się sprawa z ławeczką, która znajduje się na Cieńkowie Niżnym, obok Rancza. Oprócz pięknego widoku, jaki się z niej rozpościera, gwarantuje towarzystwo koni i owiec, które pasą się nieopodal. Dojść można tutaj szlakiem żółtym z Wisły Czarne, a dalej podążać na kolejne szczyty, np. na Malinowską Skałę. Kolejne ławeczki ustawiono na Czuplu oraz Soszowie, Cieślarze i Stożku.


Cieńków, fot. polskieszlaki.pl


Krzakowska Skała, fot. polskieszlaki.pl


Stożek, fot. polskieszlaki.pl

Wyświetlenia:  251