Pate/Przystawka z krupnioka

Odsłuchaj tekst

Bardzo oryginalna przystawka z krupnioka - otulona boczkiem, podawana z konfiturą z czerwonej cebuli, pudrem z boczku, galaretką z musztardy, na pieczywie.

Krupniok jest produktem tradycyjnym województwa śląskiego, wpisanym na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Potrawę serwuje Restauracja Szyb Maciej, która jest członkiem Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki. 

 

Wideoksiążka Kucharska Śląskie Smaki:

Sprawdzone przepisy:

Ziemniaki obrać, ugotować do miękkości. Boczek pokroić na drobną kostkę i podsmażyć na suchej patelni. Kapustę obgotować i dodać 2 ziela angielskie i 1 liść laurowy. Kapustę i ziemniaki dodać do podsmażonego boczku. Przyprawić solą i pieprzem. Do mąki dolać 100g wrzącej wody, 10g oleju i szczyptę soli. Wyrobić ciasto, przykryć folią i odstawić na chwilę. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i podsmażyć na łyżce oleju. Krupniok obrać ze skóry, rozdrobnić i dodać na patelnie. Przyprawić sola i pieprzem do smaku. Ciasto na pierogi rozwałkować i wyciąć kółka. Połowę kółek nafaszerować panczkrautem, a resztę krupniokiem z cebulą. Uformować pierogi. Pierogi z panczkrautem opanierować w jajku i bułce tartej, usmażyć na głębokim tłuszczu. Pierogi z krupniokiem ugotować we wrzącej i osolonej wodzie.
Przesmażamy krupniok na patelni z cebulą pokrojoną w kostkę i doprawiamy do smaku. Pozostawiamy do wystygnięcia. Mięso rozklepujemy, nakładamy farsz i dodajemy na środek polędwiczkę drobiową. Następnie zawijamy, smażymy i dusimy w rondlu do miękkości. Gdy mięso jest gotowe wyciągamy je na talerz. Na bazie wywaru przygotowujemy sos dodając mąkę i mieszając.
Do wywaru dodać pokrojone w kostkę warzywa, por pokroić w plastry. Gotować do miękkości. Z mąki i masła przygotować zasmażkę i zagęścić nią zupę. Doprawić do smaku przyprawami, dodać śmietanę i posiekaną zieleninę. Serwować z zapieczonym w boczku krupniokiem, faszerowanym przepiórczym jajkiem.
Zamarynowane polędwiczki faszerujemy wędzonką i obsmażamy na oleju. 10 dkg drobno pokrojonej cebuli i pokrojone podgrzybki podsmażamy na maśle, dodajemy śmietanę i redukujemy na wolnym ogniu. Doprawiamy do smaku. Polędwiczkę podajemy z 3 pierogami, kapustą i sosem podgrzybkowym.

 

Wyświetlenia:  281