Forum

Wodospad Siklawa - niesamowite dzieło natury

Data dodania: 09 lut 2018 20:00
Autor
Wiadomość
Zdjęcie użytkownika TomekL
TomekL
Dołączył: 02.08.2017
Data dodania: 09 lut 2018 20:00 | Data ostatniej edycji: 09 lut 2018 20:00

Najwspanialszy wodospad na ziemi to zdecydowanie Salto del Angel leżący w Wenezueli. Krople ściekają paroma strugami. Najdłuższy odrębny promień wodny ma 807 m. długości. Ogólna wysokość Salto del Angel równa się niemal jeden kilometr, a mianowicie 979 m. Wodogrzmot mieści się na rzece Corrao w nieosiągalnej wenezuelskim lasie tropikalnym.
Położony w Wenezueli wodospad spływa paroma kaskadami. Najdłuższy pojedynczy strumień mierzy 807 metrów.
Został odkryty w 1935 r. przez urodzonego w Stanach lotnika Jamesa Angel nazywanego również jako Jimmie Angel, który poznawał przyległe terytoria w poszukiwaniu skarbu. Zainteresowany niebotycznym hukiem spadającej wody dojrzał wodogrzmot. Przed nim jako pierwszy wodospad ujrzał Ernesto Sanchez la Cruz w 1910 r. Natomiast dopiero Jimmy Angel skierował uwagę całego świata. Na ten skutek także wodospad ochrzczono jego nazwiskiem: w języku hiszpańskim wymawia się ją „Salto del Angel”. Jimmy Angel skarbu jakkolwiek nie odnalazł, za to dzięki temu objawieniu został uznany na całej ziemi.
Obiekt Angel jest najsłynniejszą atrakcją turystyczną w tym regionie, do którego wybierają się setki podróżników z każdego zakątka europy. Na przekór nie łatwości z dojściem do wodospadu, które niepodważalnie jest fenomenem natury zwiedzający dochodzą w to miejsce na dwa wyjścia.
Na podstawie prośby odkrywcy jego spalone szczątki zostały rozsypane nad wodogrzmotem. Miało to miejsce 2 lipca 1960 r.
W trakcie okresu deszczowego, gdy stopień wody jest pokaźny wodogrzmot może podzielić się na dwa inne wodospady. Rozbryzg wody odczuwalny jest wtenczas w dystansie półtora km.
Na naszym podwórku największy wodospad w Polsce mieści się w Tatrach Wysokich w niedalekiej odległości od Doliny Pięciu Stawów. Wodospad Siklawa ma 70 metrów wysokości. Do samego wodogrzmotu można bez problemu podejść.

Cytuj >>