Tag

Tag: pomniki przyrody

 • Przyroda
  Ustroń
  Pomnik przyrody, który według legendy zasadzili mieszkańcy Ustronia na pamiątkę przejścia oddziałów króla Jana Sobieskiego w drodze na Wiedeń. Wysokość 30 m, obwód 6,45 cm.
 • Dziedzictwo kulturowe
  Choroń
  Aleja Lipowa w Choroniu o długości 570 m jest od 1993 roku własnością gminy Poraj. Rozporządzeniem Wojewody Częstochowskiego została uznana za pomnik przyrody. Wówczas liczyła 29 sztuk wiekowych lip, w tym 18 sztuk lipy drobnolistnej i 11 sztuk lipy szerokolistnej. Obecnie w Alei znajduje się ok. 130 starych i młodych drzew.
 • Dziedzictwo kulturowe
  W wybudowanym za Habsburgów i istniejącym do dzisiaj klasycystycznym Pałacu Myśliwskim ma swoją siedzibę Zamek Cieszyn - centrum przedsiębiorczości i designu. Instytucja ta, powstała w 2005 roku, promuje dobre wzornictwo, pomaga wdrażać projekty poprawiające jakość życia.
 • Data dodania: 3 czerwca 2017
  Autor: CIT PORAJ

  We wtorek 09 maja 2017 r. odwiedziła Nas grupa z Zielonej Szkoły z Warszawy, która wybrała się odkrywać kupiecki trakt wiodący przez Choroń. Celem Questingu czyli gry terenowej jest zwrócenie uwagi uczestników na wyjątkowe elementy danego miejsca związane z lokalną historią, kulturą czy przyrodą. Uczestnicy postępują zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w specjalnej broszurce (która jest dostępna w papierowej wersji u Nas w Centrum, albo w wersji elektronicznej do pobrania na www.aktywnyporaj.pl - zakładka Aktywny Poraj), dzięki której odgadują zagadki, wykonują zadania, zdobywają punkty a na koniec odnajdują skarb. Zapraszamy do spacerów kupieckim traktem przez Choroń:-)

  więcej >>
 • Aktywnie
  Rydułtowy
  Wychodnia piaskowców karbońskich była dla Rydułtów niezmiernie ważna. Właśnie stąd pozyskiwano materiał, który później wędrował do pobliskiej cegielni, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury i odpowiedniej obróbki wyrabiano z niego cegły. Stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej – bo tak fachowo nazywa się to miejsce – swoim wyglądem przypomina skarpę.