Tag

Tag: Boże Narodzenie

 • Data dodania: 10 października 2013

  Siemieniotka z kaszą jęczmienną: gotować nasiona konopi, odlewając wodę kilka razy, aby pozbyć się smaku goryczy. Kiedy nasiona konopi zaczną pękać należy je odcedzić i ucierać drewnianą pałką na sitku, przelewając wodą, aby uzyskać mleczko. Powstałe mleczko zagotować z wodą i główką cebuli. Wygotowaną cebulę wyjąć, a do mleczka dodać słodką śmietanę.

  więcej >>
 • Data dodania: 19 grudnia 2014

  Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięgaj okresu średniowiecza, kiedy to w roku 1223 we Włoszech utworzono pierwszą żywą szopkę. Jej pomysłodawcą był św. Franciszek z Asyżu, który chciał w ten sposób przybliżyć ludziom narodzenie Jezusa. Urządził on pierwsze misterium bożonarodzeniowe w skalnej grocie w Greccio. W Polsce, ową tradycję, wprowadzili już w XIII wieku franciszkanie. Zakonnicy urządzali w kościołach jasełka i budowali stajenki. Aranżacje początkowo stawiano w bocznych ołtarzach świątyń, gdzie na tle scenerii Ziemi Świętej umieszczano figury Świętej Rodziny, pastuszków i Trzech Króli.

  więcej >>
 • Data dodania: 5 stycznia 2017
  Autor: PIT Zamek Piastowski

  Klub Inteligencji Katolickiej w Raciborzu serdecznie zaprasza na polsko-czeskie spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 12 stycznia o godz. 17.30 w klasztorze Annuntiata w Raciborzu przy ul. Starowiejskiej 120.

  więcej >>
 • Wodzisław Śląski, 16 grudnia 2019 - 23 grudnia 2019

  Tegoroczny Wodzisławski Jarmark Bożonarodzeniowy wystartuje 16 grudnia. W programie m.in. wspólne śpiewanie kolęd, wigilia z mieszkańcami, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową i ognisko góralskie.

  więcej >>