Składniki:
Sposób przygotowania:
Modra kapusta:
Kapustę poszatkować, zalać szklanką wody i gotować do miękkości. Dodać stopiony boczek i posiekaną cebulę. Przyprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i octem lub sokiem z cytryny.
Kluski śląskie:
Ugotowane ziemniaki ostudzić i zmielić w maszynce do mięsa albo wycisnąć w prasce. Włożyć do miski, uklepać i wyrównać powierzchnię, podzielić na 4 części. ¼ ziemniaków wyjąć i w to miejsce wsypać tyle mąki ziemniaczanej, aby wypełnić powstałą lukę. Zagnieść ciasto, dodając wyjęte ziemniaki, jajko i żółtko. Formować okrągłe kluski i wrzucać je na wrzącą osoloną wodę. Gdy wypłyną, pozostawić jeszcze chwilę w wodzie (na bardzo słabym ogniu).
Rolady wołowe:
Umyte mięso zbić z obu stron tłuczkiem, posolić i oprószyć pieprzem. Cebulę drobno pokroić lub zetrzeć na tarce, boczek pokroić w cieniutkie plastry lub w drobną kostkę, a ogórek w paseczki lub kosteczkę. Każdy plaster mięsa posmarować cienko musztardą, posypać cebulą, położyć na każdym plasterek boczku i ewentualnie kawałek kiszonego ogórka. Dobrze zwinąć i spiąć specjalną igłą lub obwiązać nitką. Rolady smażyć ze wszystkich stron na rozgrzanym tłuszczu. Gdy są brązowe, dolewać partiami wrzącą wodę (1-2 szklanki) i dusić pod przykryciem do miękkości. Sos podprawić śmietaną wymieszaną z mąką.
Potrawa przejawia dużo śląskiej klasyki. Tradycyjny niedzielny posiłek na Śląsku.
Potrawa została sporządzona przez Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Technologii i Oceny Jakości Żywności Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu podczas X Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2015 r. w Wiśle. Drużyna zajęła II miejsce w kategorii amatorów.