Kawior żydowski

Odsłuchaj tekst

Potrawa wywodząca się z tradycji mniejszości żydowskiej licznie zamieszkującej swego czasu Częstochowę. Ma postać pasty przyrządzonej z gęsich wątróbek z dodatkiem jajka, masła, cebuli i szczypiorku. Podawana z wypiekanym na miejscu chlebem.

Potrawa jest serwowana przez restaurację Browaru Czenstochovia znajdującą się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

Wątróbkę opłukać, osuszyć. Cebulę obrać, pokroić w piórka, podsmażyć na maśle razem z wątróbką. Odstawić do wystudzenia. Jaja ugotować, obrać. Następnie wszystkie składniki pokroić w drobną kostkę, posiekać szczypiorek. Doprawić solą i pieprzem, wymieszać na jednolitą masę. Wstawić do lodówki, by masa stężała. Podawać z macą lub razowym chlebem.
Filet z jesiotra wędzić około 6 godzin w dymie olchowym. Ziemniaki wcześniej ugotować w osolonej wodzie (al. dente), następnie pokroić na pół i grillować z dodatkiem klarowanego masła oraz rozmarynu. Następnie wydrążyć niewielki otwór na kawior. Wcześniej zblanszowane szparagi glazurować na patelni w miodzie i occie balsamicznym. Uwędzony filet z jesiotra podajemy z grillowanym ziemniakiem z dodatkiem kawioru, udekorowanego cytryną, glazurą ze szparagów oraz świeżym rozmarynem.
W misce wymieszać ser, śmietanę i jajka, dodać cukier i spirytus. Jeśli mamy twaróg to go rozgnieść dokładnie widelcem. Mąkę przesiać z sodą, dodać do masy i wymieszać. Jeśli ciasto jest za rzadkie dodać jeszcze mąki. Na patelni rozgrzać olej. Do malej miseczki nalać wody, w której będziemy maczać łyżkę do nakładania ciasta. Ciasto będzie klejące, dlatego najpierw włożyć łyżkę do wody, następnie nabrać porcję ciasta i włożyć je na patelnie, uformować placuszek. Można ponownie zamoczyć łyżkę w wodzie i taką mokrą łyżką wygładzić powierzchnie.

 

Wyświetlenia:  362