Potrawy
Data dodania: 6 czerwca 2016

Karp wędzony


Składniki:

  • karp
  • sól
  • pieprz
  • czosnek
  • świeże pieczywo
  • masło
  • świeże gałązki rozmarynu do dekoracji

 

Opis przygotowania:

Oprawionego karpia natrzeć (według smaku) solą, pieprzem i czosnkiem, odstawić na ok. 1 godzinę. Następnie uwędzić powoli przez 1-2 godzin w zależności od masy ryby. Podawać ze świeżym pieczywem posmarowanym masłem. Udekorować świeżą gałązką rozmarynu.

Udórz jest niewielką miejscowością na pograniczu woj. świętokrzyskiego i małopolskiego, chociaż leżymy w województwie śląskim, nasza wieś słynie głównie ze stadniny koni, ale też zawsze "wodą stała". Dlatego, że obfitowała w ryby, a głównie w karpie hodowane w naszych stawach. Ponieważ dla wszystkich przysmakiem są wędzone ryby nad morzem, stworzyliśmy własną wersje: karpia wędzonego, którego smak i wszelkie walory mogą konkurować z rybami z nadmorskich najlepszych kurortów. Podajemy go ze świeżym pieczywem posmarowanym wiejskim masłem.

 

 

Potrawa została sporządzona przez Koło Gospodyń Wiejskich z Udorza podczas XI Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2016 r. w Katowicach. Drużyna zajęła III miejsce w kategorii amatorów.


Szlak Kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Dąbrowa Górnicza
Restauracja Zagłębie Smaku znajduje się na pierwszym piętrze hotelu Holiday Inn w Dąbrowie Górniczej.
Wyszukiwarka atrakcji