Składniki (6 porcji):
Opis przygotowania:
Pierwszym krokiem jest ugotowanie kaszy w małej ilości bulionu rybnego. W tym samym garnku należy gotować połowę marchwi, którą się wykorzysta do produkcji purée, drugą połowę konfitować w klarowanym maśle w niskiej temperaturze. Użyć kopru do stworzenia emulsji. Koper przetrzeć za pomocą blendera. Płoć przyprawić (sól, pieprz, cytryna), a następnie smażyć na maśle z dodatkiem niewielkiej ilości oleju rzepakowego. Całe danie ozdobić chipsem z kopru i ziemniaka.
Sposób podania:
Filet z płoci należy smażyć na palonym maśle i podawać razem z koprem przedstawionym w dwóch postaciach; emulsji i chrupiącego chipsa, marchew również występuje w dwóch postaciach, tak jak i kasza jaglana.
Bogactwo ryb w kuchni naszych przodków nie było przypadkowe. Do olbrzymiej popularności przyczyniły się posty narzucone przez chrześcijaństwo np. post piątkowy. Na śląskich stołach królowały: karpie, leszcze, szczupaki, sandacze, karasie, sumy/łososie, węgorze i płocie. Płoć z akwenu zalewu rybnickiego przedstawiono jako danie konkursowe.
Potrawa została sporządzona przez Restaurację Szyb Maciej z Zabrza podczas XI Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2016 r. w Katowicach.