Składniki:
Sposób przygotowania:
Policzki obrać z błon, przyprawić i zamarynować na 24 godziny z dodatkiem oleju.
Przesmażyć na złoty kolor, następnie podlać czerwonym winem, bulionem i dusić do miękkości. Sos wykończyć zasmażką.
Dynię pokrojoną w kostkę dusić w soku pomarańczowym z dodatkiem imbiru. Gotować do miękkości, zblendować i przetrzeć przez sito.
Pasternak pokrojony w kostkę gotować w wodzie z dodatkiem mleka. Ugotować do miękkości, zblendować i przetrzeć przez sito.
Bób zblanszować, obrać i polać delikatnie masłem.
Czosnek w całości polać oliwą, dodać tymianek i zawinąć w folię aluminiową. Tak przygotowany czosnek piec w temperaturze 140 stopni Celcjusza.
Na talerz wyłożyć punktowo puree z dyni i pasternaka. Następnie wyłożyć policzki. Danie wykończyć bobem, pieczonym czosnkiem i karmelizowaną marchewką.
Na przełomie XIX i XX w. podstawowym produktem mięsnym w tradycyjnej kuchni śląskiej była wieprzowina uważana za dobro śląskiej ziemi. Miało to związek ze świniobiciem
tzw.”zabijaczką”, gdzie głównym mottem tego rytuału było *nie marnować ani kawałka*. Bardzo popularną i zapomnianą potrawą były policzki wieprzowe, które ponownie coraz częściej goszczą na naszych stołach, w restauracjach.
Potrawa została sporządzona przez Restaurację Zagłębie Smaku z Dąbrowy Górniczej podczas XIV Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2019 r. w Rudach.