Karkówka duszona w sosie z placuszkami kopytkowymi i młodą kapustą zasmażaną

Odsłuchaj tekst

Składniki:

  • 1 kilogram karkówki
  • 2 duże cebule
  • 1 główka czosnku
  • zioła według uznania np. majeranek, lubczyk, rozmaryn
  • 1 główka młodej kapusty
  • 2 łyżki smalcu
  • 4-5 plastrów wędzonego boczku
  • 1 pęczek pietruszki
  • 1 pęczek koperku
  • kilka młodych gałązek lubczyku według uznania
  • 1-2 łyżki jabłkowego octu winnego
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 kg surowych ziemniaków
  • mąka pszenna
  • 2 jajka
  • olej do smażenia placuszków 

Sposób pzygotowania:

KARKÓWKA:
Karkówkę pokroić na plastry o grubości ok. 1,5 cm, lekko sposolić z obu stron, ułożyć w naczyniu i odstawić na co najmniej pół godziny. Rozgrzać patelnię z dodatkiem 2 łyżek smalcu (lub innego tłuszczu). Położyć na rozgrzany tłuszcz plastry mięsa lekko oprószone mąką i smażyć z obu stron do zrumienienia. Można położyć obok połówki cebuli, aby też się lekko zrumieniła. Następnie zawartość patelni wylać do rondla i dolać ok. ½ litra wody i dusić na wolnym ogniu, od czasu do czasu podlewając wodą. Gdy mięso jest miękkie uzupełnić wodą, aby uzyskać pożądaną ilość sosu. Doprawić do smaku pieprzem i solą i zagęścić zatrzepką z wody i mąki.

MŁODA KAPUSTA ZASMAŻANA:
1 kapustę poszatkować drobno, oparzyć i włożyć do garnka, następnie lekko posolić i wymieszać, żeby kapusta nieco zmiękła (można dodać pokrojoną drobno cebulę lub gruby szczypior), dolać ok, 1litra wody i gotować.
Pokroić w kostkę boczek i przesmażyć go na smalcu na patelni mieszając, by się nie przypaliło. Zrobić zasmażkę dodając mąkę (możemy dodać też łyżkę masła według uznania) i mieszać. Do gotującej się kapusty dodać sól i pieprz do smaku oraz sok z połówki cytryny lub 2 łyżki jabłkowego octu winnego i ok. 2 łyżeczek cukru. Następnie ostrożnie dodać zasmażkę ciągle mieszając kapustę, aby zasmażka dobrze się rozprowadziła. Gotować kapustę jeszcze ok. 15 min ciągle mieszając. W razie potrzeby doprawić do smaku solą i pieprzem. Odstawić garnek z kapustą na bok i w razie uznania dodać poszatkowany koperek i dobrze wymieszać.

PLACUSZKI KOPYTKOWE:
Ziemniaki obrać ze skórki, gotować do miękkości, przepuścić przez praskę do miski i zostawić do wystygnięcia. Do przestudzonych ziemniaków przetartych przez praskę dodać mąkę pszenną (podzielić ziemniaki na cztery części, z których jedną odłożyć, a w powstały dołek wsypać mąkę), jajka oraz poszatkowaną natkę pietruszki i wyrobić dokładnie tak, jak na kopytka. Z ciasto uformować niewielkie, płaskie placuszki (o średnicy ok. 5 cm i 1,5 cm grubości), oprószyć je mąką i ułożyć na rozgrzanym oleju w patelni. Smażyć na rumiano z obu stron na na niewielkim ogniu. Wyjąć upieczone placuszki na talerz wyłożony papierem, aby odsączyć olej z pieczenia.

 

Sposób podania:

Na płaski talerz wyłożyć kilka placuszków, porcję karkówki oraz porcję kapusty, polać mięso sosem z duszenia, i udekurować według własnego pomysłu i uznania.

Wieprzowina obok mięsa drobiowego (kury, kaczki, gęsi, indyka), wołowego i króliczego jest bardzo popularnym mięsem na terenie powiatu kłobuckiego. Na terenie powiatu jest bardzo wiele hodowli trzody chlewnej, ubojni i masarni. Niestety z uwagi na aktualną politykę rolną nie hoduje się obecnie w małych gospodarstwach rolnych świnek dla potrzeb własnych tak, jak to bywało dawniej, kiedy każdy mógł dla własnych potrzeb wyhodować sobie przynajmniej 2 szt. w roku. Teraz świnki muszą mieć paszporty i raczej hodowla trzody chlewnej odbywa się w wyspecjalizowanych gospodarstwach rolnych. Jednak wieprzowina jest ciągle bardzo lubianym mięsem i ogólnie dostępnym. Gospodynie chętnie przygotowują pyszne potrawy podobnie jak w dawnych czasach. Wieprzowina szczególnie smakuje w towarzystwie kapusty pod każdą postacią, dlatego nie brakuje jej na stołach w całym powiecie kłobuckim od niepamiętnych czasów. Podobnie wygląda sprawa ziemniaków, które na tym terenie uprawiane są od dawna. Mieszkańcy Starokrzepic w gminie Krzepice z uwagi na duże ilości pól uprawy ziemniaków nazywani są zwyczajowo „skrobiniorzami”. Ziemniaki podawane są na wiele sposobów np. w formie klusek, placków itp. Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku od 8 lat organizuje Powiatowe Święto Ziemniaka każdego roku w innej gminie powiatu kłobuckiego, które cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością.

Potrawa została sporządzona przez drużynę "Radę Powiatową Kół Gospodyń Wiejskich w Kłobucku" podczas XIV Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się 16 czerwca 2019 r. w Rudach.

Wyświetlenia:  165