Składniki:
Śląskie Niebo:
Gałuszki:
Opis przygotowania:
Śląskie Niebo
Owoce zalać przegotowaną wodą i zostawić na noc. Do rondla włożyć wędzony boczek, zalać wrzątkiem, gotować go pod przykryciem. Po 50 minutach dodać cynamon, namoczone owoce, sok i otartą skórkę z cytryny, cukier, sól, pieprz i dalej gotować bez przykrycia ok. 30 minut. Mięso wyjąć, ostudzić i pokroić na 10 jednakowych plastrów. Sos odparować, zagęścić rozpuszczoną w zimnej wodzie mąką ziemniaczaną, doprawić, zagotować. Ugotowane owoce ułożyć na talerzach, na nich pokrojony boczek, polać sosem. Potrawa może być podawana również w wariancie z powidłami lub jako mięso wieprzowe bez kości zamiast boczku. W wariancie prezentowanym podawana z gałuszkami (kluseczkami).
Gałuszki
Połączyć mąkę z mlekiem, wbić jajko, dosolić, całość bardzo dokładnie wymieszać - do uzyskania dość gęstego ciasta. Formować niewielkie kluseczki, wrzucać je do osolonej wody, gotować ok 7-8 minut. Można je też podawać do duszonego mięsa lub rolad.
Tradycja i pochodzenie:
W dawnych czasach, kiedy ludzie nie mogli pozwolić sobie na częste spożywanie drogiego mięsa najczęściej serwowano je na niedzielne obiady lub świąteczne okazje. Tak samo w domach polskich, czeskich i niemieckich Ślązaków, którzy nazywali Śląskie Niebo - Schlesisches Himmelreich.
Wieprzowina po śląsku (inaczej śląskie niebo lub śląski raj) to potrawa regionalna kuchni śląskiej przygotowywana przede wszystkim na świąteczne okazje. Podawana dawniej także jako rekompensata za nieodpłatną pracę podczas "szkubania" pierza i pracy przy kądzieli.
Potrawa zaprezentowana przez Koło Gospodyń Wiejskich "Popielów-Radziejów", podczas XVI Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się 19 czerwca 2022 r. w Zabrzu.