Krem z kwaków

Odsłuchaj tekst

Składniki:

  • kwaki 0,4kg
  • marchew 0,1kg
  • jabłka reneta 0,15kg
  • bulion 3l
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki
  • gałka muszkatołowa, sól, pieprz

 

Opis przygotowania:

W 3 litrach wody gotować marchew i kwaki. Gdy już będą miękkie dodać kawałki pokrojonych jabłek. Gotować jeszcze chwilę. Wywar przecedzić, połączyć ze starannie zblenderowanymi kwakami, marchwią i jabłkami. Ponownie zagotować na małym ogniu dodając masło i mąkę roztrzepaną ze śmietaną. Tuż przed podaniem doprawić do smaku.

 

Brukiew tzw. „kwaki” to warzywo często uprawiane w niewielkich gospodarstwach rolnych na Podbeskidziu, tj. Żywiecczyźnie, Śląsku Cieszyńskim i w okolicach Bielska-Białej. „W stanie surowym spożywano w polu „kwaki” lub w lesie owoce. Przez dłuższy okres dziejów, ważnym składnikiem pożywienia ludu były brukiew i rzepa, które z biegiem czasu wyparte przez ziemniaki przeszły na karmę dla bydła” (Maria Maciejczek-Madej, Anastazja Sidzina, Emilia Kłapcia w opracowaniu „Potrawy regionalne Wisły i Śląska Cieszyńskiego”, ZSGH w Wiśle). Warzywo bogate jest w witaminę C, cenne pierwiastki śladowe, zawiera olejki eteryczne i glukozydy nadające potrawom swoisty smak i aromat. Zaletą brukwi jest jej kulinarna uniwersalność i łatwość obróbki. Można przygotowywać ją poprzez tradycyjne gotowanie, gotowanie na parze, dodawanie do zup, nadaje się na puree, surówki i marynaty. „Braki ziemniaków uzupełniały powszechne do końca II wojny światowej karpiele (tzw. kwacki), których urodzaj kobiety starały się zapewnić tańcząc w ostatki „taniec na kwacki”. Obok ziemniaków i karpieli w pożywieniu górali żywieckich duże znaczenie miała i ma nadal kapusta biała, w znacznej ilości kwaszona w beczkach i przechowywana na zimę” („Górale Beskidu Żywieckiego, Wybrane dziedziny kultury ludowej” – Praca zbiorowa pod redakcją Danuty Tylkowej). W wielu polskich książkach kulinarnych znajdują się przepisy na brukiew przygotowaną na różne sposoby, m.in. brukiew zasmażana (kuloch) czy brukiew oprószona, czyli kuloch albo kwaki.

 

 

Potrawa została sporządzona przez Restaurację „Karczma Rogata” z Bielska-Białej podczas VIII Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2013 r. w Bielsku-Białej.

Wyświetlenia:  151