Składniki:
Pieczeń wołowa:
Marynata:
Mieszanka przypraw i ziół suszonych:
Sałatka z ziemniakami na ciepło:
Opis przygotowania:
Marynowana pieczeń wołowa:
Mięso oczyścić, włożyć do głębokiego naczynia i zalać marynatą tak, żeby było całkowicie przykryte. Pozostawić w chłodnym miejscu na dwa-trzy dni odwracając kilka razy.
Zamarynowane mięso wyjąć, dobrze osuszyć i natrzeć solą. Warzywa do duszenia pokroić w kostkę. W brytfannie lub dużym garnku rozgrzać olej, dodać pokrojony boczek i mięso. Lekko zrumienić ze wszystkich stron. Dodać warzywa, wino, 1 l płynu z marynaty i mieszankę przypraw (najwygodniej w płóciennym woreczku). Na mięso położyć kawałki masła, przykryć i dusić powoli przez około 2 godziny (do miękkości mięsa). Gotową pieczeń i woreczek z przyprawami wyjąć, do brytfanny wlać powoli, mieszając śmietanę i zagotować. Powstały sos zmiksować i odparować z niego wodę. Mięso pokroić na cienkie plastry, sos podać oddzielnie.
Mięso smakuje równie wybornie na zimo, podane z tartym chrzanem i sałatką z ziemniaków.
Sałatka z ziemniakami na ciepło:
Ziemniaki umyć i nie obrane pokroić w grubą kostkę. Podgotować około 15 minut w nieosolonej wodzie, z dodatkiem ziela angielskiego i liści laurowych. Boczek, cebule i ogórki pokroić w kostkę, podsmażyć na oleju. Dodać ziemniaki i poddusić całość do miękkości. Doprawić do smaku grubo zmielonym pieprzem, ewentualnie posolić i posypać zieloną pietruszką. Sałatka ta znakomicie pasuje do marynowanej pieczeni z wołowiny oraz smażonych ryb, a podana na zimno jest wyśmienitym dodatkiem do kolacji z mięs i wędlin.
Potrawa została sporządzona przez Restaurację Hotelu Polonia w Raciborzu podczas III Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2008 r. w Raciborzu.