Składniki:
Opis przygotowania:
Pstrąg jurajski:
Pstrągi należy wyfiletować pozostawiając skórę. Posolić i odstawić na 20 minut w chłodne miejsce. Uformować z folii aluminiowej foremki wykorzystując plastry kalarepy jako dno foremki. Filety wysmarować masłem klarowanym i zrolowane włożyć do foremki. Do środka włożyć kawałek sera, posiekany koperek, pokrojone w cienkie słupki. Ryby ułożyć na blasze z buraczkami i piec w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 20 min. Podawać z puree, sosem porowym, ozdobić upieczoną marchwią i buraczkami.
Sos porowy:
Białą część pora dokładnie należy umyć, następnie przekroić go na pół wzdłuż, a następnie pokroić na plasterki. Na patelni chwilę podsmażyć pora na maśle. Do pora dolać śmietankę, chwilę podgrzać po czym dodać łyżkę soku z cytryny. Podgrzewać dalej na małym ogniu od czasu do czasu mieszając, do momentu kiedy sos zgęstnieje. Na sam koniec przyprawić do smaku odrobiną soli i pieprzem oraz świeżo posiekanym koperkiem.
Czerwone puree:
Ugotować ziemniaki w mundurkach wraz z burakiem. Jeszcze gorące warzywa obrać i wystudzić. Wystudzone ziemniaki przepuścić przez praskę, buraka zetrzeć. W naczyniu zwieszać ziemniaki z burakiem i odparować. Do ciepłej masy dodać 2/3 masła doprawiając solą i świeżo zmielonym pieprzem. Całość dobrze wymieszać. Na koniec do masy dodać wrzące mleko i dobrze zmiksować blenderem na koniec dodając pozostałe 1/3 masła.
Głównym składnkiem tego dania jest jurajski pstrąg tęczowy, pochodzący ze stawów Pstrągarni Krasickiego w Złotym Potoku. Krystalicznie czysta woda ze źródeł Elżbiety i Zygmunta zasila od dziesiątków lat stawy tej hodowli, która jest najstarszą pstrągarnią na kontynentalnej Europie.
Potrawa została sporządzona przez drużynę „Jurali z Zawiercia” podczas IX Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2014 r. w Zawierciu.