Składniki:
Opis przygotowania:
Dwie młode perliczki, oprawione, zalać zimną wodą. Dodać włoszczyznę (marchew, pietruszkę, por, seler), sól, pieprz ziarnisty i gotować na wolnym ogniu, aż rosół stanie się klarowny i esencjonalny. Podawać z makaronem swojskim, robionym według tradycyjnej receptury. Doprawić według smaku, posypać zieloną pietruszką.
Niedzielny rosół to duma i popisowe danie każdej gospodyni, a do tego jeszcze dodajemy domowy makaron. Proponujemy na dziś rosół z perliczki - ptaka, który był w całej Polsce znany i doceniany już w XIX w. Ptak ten, rodem z Afryki, początkowo był hodowany ze względu na wygląd i donośne dźwięki, które odstraszały swoim krzykiem gryzonie w całym obejściu. Z czasem doceniono również jego walory smakowe, a rosół ugotowany na perliczkach odznacza się wyjątkowo delikatnością, pięknym kolorem i jako chude mięso spełnia oczekiwania smakoszy i dietetyków.
Potrawa została sporządzona przez Koło Gospodyń Wiejskich z Udorza podczas IX Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2014 r. w Zawierciu. Drużyna zajęła II miejsce w kategorii amatorów.