Składniki:
Roladki:
Kluski:
Kapusta:
Opis przygotowania:
Królika zalewamy maślanką i marynujemy dobę w chłodnym miejscu. Wyjmujemy z marynaty, osuszamy. Wycinamy comber i skoki. Wyjmujemy kości, lekko rozklepujemy mięso po czym nakładamy farsz sporządzony z boczku, cebuli i suszonych owoców doprawiony pieprzem i tymiankiem. Związujemy roladki po czym przesmażamy je na rozgrzanym maśle. Podlewamy bulionem i dusimy je do miękkości. Sos zagęszczamy mąką wymieszaną w małej ilości zimnego bulionu. Przygotowujemy kapustę, myjemy ją i oczyszczamy z zewnętrznych liści. Na maśle szklimy posiekaną cebulę, dodajemy pokrojoną kapustę. Dodajemy pokrojone drobno jabłko, jałowiec, sól i pieprz do smaku - dusimy na wolnym ogniu. Podlewamy odrobiną bulionu. Doprawiamy sokiem z cytryny i posypujemy koperkiem. Z podanych składników na kluski przygotowujemy ciasto (jak na kluski śląskie). Formujemy kluski po czym spłaszczamy je na niewielkie placuszki. Smażymy na rumiano na głębokim tłuszczu. Połowę kluseczek panierujemy przed smażeniem. Odsączamy nadmiar tłuszczu na papierowych ręcznikach. Podajemy roladki z królika na młodej kapuście z chrupiącymi kluseczkami.
Na Śląsku, szczególnie w cieżkich czasach wiele rodzin chodowało króliki. Przygotowywano je na wiele sposobów, najczęśćiej była to pieczeń. Pieczono króliki z suszonymi owocami, boczkiem wędzonym i słoniną, czasem przyprawiano jak zająca. Na specjalną okazję można przygotować roladki z królika z nadzieniem w stylu "śląskiego nieba" czyli z wędzonką z dodatkiem suszonych owoców. Pozostałe częśći królika dusić z warzywami z przeznaczeniem na pasztet.
Potrawa została sporządzona przez „Ninę z Familijom” z Tarnowskich Gór podczas IX Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2014 r. w Zawierciu. Drużyna zajęła III miejsce w kategorii amatorów.