Składniki:
Gołąb w marynacie:
Dodatek ciepły:
Surówka:
Opis przygotowania:
Zamarynowany filet z gołębia zamknąć próżniowo z masłem i parzyć w kąpieli wodnej przez 25 minut w temperaturze 65°C. Po tym czasie należy wyłożyć filet z kąpieli by mięso odpoczęło i zrumienić na patelni. Podsmażyć słoninę wędzoną na suchej patelni, dodać pokrojoną w piórka cebulę, starte warzywa i smażyć do miękkości. W razie potrzeby podlać wodą. Połączyć z kaszą pęczak, pokrojoną natką pietruszki i doprawić do smaku solą, pieprzem i miodem. Pokrojoną w cienkie paski kapustę ugotować do miękkości w wodzie, odcedzić dodać pokrojoną w paski marynowaną śliwkę w occie, marynatę i dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku pieprzem. Podajemy na desce osikowej, w płaskim talerzu lub płytce.
Gołąb zawsze była związany z pejzażem Śląska. Towarzyszył większości rodzin śląskich i był hodowany nie tylko do lotów ale również do przyrządzania potraw. W naszym regionie do dzisiaj hodowane są gołębie, a związek hodowców gołębi prężnie i z wynikami działa w okręgu myszkowskim. Z racji tego, że jest to region rolniczy od dawna kasza gościła na stołach, a modra kapusta, flagowa dla Śląska, została przydządzona w autorski sposób.
Potrawa została sporządzona przez Restaurację „EM” z Koziegłów podczas IX Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2014 r. w Zawierciu. Drużyna zajęła II miejsce w kategorii profesjonalistów.