Składniki:
Opis przygotowania:
Tuszkę z królika wytrybować, zostawiając comber razem ze skórą z mostka. Przyprawić solą, pieprzem. Nadziać jarzynką z pokrzywy (umytą pokrzywę wrzucić na 2-3 minuty na lekko osolony wrzątek, odcedzić, przelać zimną wodą, osączyć, drobno usiekać, wymieszać z orzechami i zieleniną. W rondlu stopić masło, zeszklić na nim drobno pokrojoną cebulę, dodać pokrzywę i drobniutko usiekany czosnek, sól, pieprz, skropić sokiem z cytryny i chwilę dusić na niewielkim ogniu, dokładnie wymieszać) doprawić chrzanem, na wierzch ułożyć marchew. Zwinąć roladę, owinąć mocno folią. Piec w piekarniku. Przed podaniem obsmażyć na złoty kolor na smalcu.
Buraczki obrać, zetrzeć na tarce. Stopić masło, dodać cebulę, karmelizować, dodać buraczki, smażyć do uzyskania odpowiedniej miękkości. Doprawić octem, dodać drobno pokrojone kwaśne jabłko.
Ziemniaki ugotować, przestudzić, przepuścić przez praskę, dodać masło, jajka, mąkę, utrzeć na gładką masę. Formować ptysie, piec w piekarniku na złoty kolor. Po upieczeniu przekroić, nadziać jarzynką.
Sporządzić piankę z soku z czarnej porzeczki i buraczka. Jarmuż umyć, rozdrobnić, ułożyć na pergaminie, uprażyć. Potrawę udekorować kwiatami jadalnymi.
Popularny królik, z którego mięsa sporządzane są nie tylko dania zasadnicze, ale także bardzo pożywny rosół wraz z pokrzywą oczyszczającą krew i buraczki:
Pokrzywa należy do najważniejszych chwastów tzw. kuracji majowej - czyszczącej krew, działającej wzmacniająco, obniżającej zawartość cukru i doskonale wpływająca na procesy przemiany materii. Wśród wszystkich zielonych roślin to właśnie pokrzywa jest najbogatsza w żelazo, a obok witamin i soli mineralnych zawiera wiele do tej pory nie rozpoznanych związków, zwiększających odporność organizmu na różnego rodzaju infekcje. Wierzchołki łodyg i młode liście pokrzyw można dusić, frytować w cieście, dodawać do zup i sałatek, a także jak kapustę. Królik to popularne zwierze hodowlane na Śląsku cieszyńskim. Z jego mięsa sporządzane są nie tylko dania zasadnicze, ale też bardzo pożywny rosół, szczególnie polecany w żywieniu dzieci. Buraczki bez których nie byłoby niedzielnego obiadu ani dania z królika. Te dwa produkty świetnie do siebie pasują. Jarmuż stosowany jest w naszej kuchni regionalnej jako składnik zup, jarzynek oraz do dekoracji potraw.
Potrawa została sporządzona przez Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle podczas X Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2015 r. w Wiśle.