Składniki:
Roladki wieprzowe z suszonymi grzybami:
Kluski śląskie:
Czerwona kapusta z jabłkiem (czyli modra kapusta):
Sposób przygotowania:
Roladki:
Mięso pokroić na plastry w poprzek włókien, cienko rozbić tłuczkiem. Grzyby ugotować w małej ilości wody (do miękkości), następnie zmielić. Cebulę pokroić w kostkę zeszklić na maśle, dodać grzyby i dusić, przyprawić solą i pieprzem, na koniec dodać posiekaną pietruszkę. Mięso zwijać z grzybami, spiąć wykałaczką, posypać solą i pieprzem smażyć na smalcu z wszystkich stron na złoty kolor. Podsmażone roladki przełożyć do garnka, zalać wodą, dusić do miękkości. Z wywaru zrobić sos. Podawać z kluskami.
Kluski śląskie:
Obrane ziemniaki umyć i zetrzeć na tartce dodać 2 żółtka i 1 całe jajko oraz mąkę, sól do smaku. Wyrobić i formować kluski, gotować w osolonej wodzie. Podawać ze sosem.
Kapusta:
Kapustę oczyścić zwiędłych liści, następnie umyć, osuszyć i poszatkować. Jabłka obrać, pokroić w ćwiartki, a następnie w plasterki. Roztopić w garnku smalec, włożyć jabłka, chwilę poddusić. Włożyć kapustę, obraną i naszpikowaną cebulę, wlać wino i wodę. Cukier rozpuścić na patelni i zarumienić. Pod koniec duszenia dodać borówki i wymieszać dusić ok. 45 min. Podawać do pieczeni wieprzowej, pieczonej kaczki lub gęsi albo dziczyzny.
Rolady wieprzowe z suszonymi grzybami są tradycyjnym posiłkiem okolic Wręczycy Wielkiej. Niegdyś podawane tylko przy większych świętach, jak wesele, komunia, czy chrzciny. Z czasem zaczęły się pojawiać także na stole niedzielnym i w bardzo wielu domach ten zwyczaj jest kultywowany do dziś. Potrawę znano już w okresie międzywojennym XX wieku, kiedy to mięso było bardzo trudno dostępne i dlatego bardzo cenione.
Tereny ziemi kłobuckiej słyną z licznych lasów, dlatego nadzieniem rolad są właśnie grzyby.
Potrawa została sporządzona przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wręczycy Wielkiej podczas X Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2015 r. w Wiśle.