Składniki (na 4 porcje):
Opis przygotowania:
Do garnka wlać 4 litry wody, posolić, dodać 3 liście laurowe, 4 ząbki czosnku, zagotować. Następnie do gotującej się wody włożyć podgardle i gotować 2 godziny. Po dwóch godzinach gotowania podgardla dodać do garnka wątróbkę i gotować jeszcze przez 20-30 minut, tak aby produkty były miękkie. Po ugotowaniu produkty odsączyć z wywaru. Pokroić podgardle i wątrobę w plastry, ułożyć na desce dając dwie pokrojone w kostkę cebule.
W dzisiejszych czasów coraz mniej spożywa się tak tłuste potrawy, jednak w czasach, w których szło się "w pole" pracować na cały dzień było to niezmiernie ważne, aby mieć energię na ciężką pracę. Dlatego w dawnych czasach jadło się tak tłusto. W tamtych czasach w Wiśle tradycją były świniobicia i potrawy, które od razu były od razu przygotowyane po tym rytuale. Takie świniobicie było wydarzeniem lokalnym, małej sołeczności mieszkającej w pobliskiej okolicy (placu, przysiółka, osady). Wszyscy wtedy uczestnicy świniobicia byli częstowani właśnie tą przystawką. Przystawka ta ma co najmniej 80-letnią tradycję, pochodzi z terenów Wisły.
Potrawa została sporządzona przez „Chatę Olimpijczyka Jasia i Helenki” z Wisły podczas X Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2015 r. w Wiśle. Drużyna zajęła III miejsce w kategorii profesjonalistów.