Składniki:
Jaskółcze gniazda:
Kluski śląskie:
Modro kapusta:
Opis przygotowania:
Jaskółcze gniazda:
Mięso wieprzowe osuszyć i pokroić na 8 porcji, lekko rozbić tłuczkiem, musztardę wymieszać z koncentratem pomidorowym. Obraną cebulę pokroić w kostkę. Na każdym plastrze rozłożyć boczek i posiekaną cebulę, a na niej jajko i posmarować koncentratem z musztardą; plastry mięsa zwinąć w rulonik, obwiązać nitką i obsmażyć na smalcu. Przełożyć do rondla, dodać masło, ziele angielskie i listek laurowy, skropić wodą i dusić na małym ogniu. Przed podaniem usunąć nitki. Można serwować: przekrojone na pół jajkiem do góry, polane sosem z podduszonego mięsa.
Kluski śląskie:
Obrane ziemniaki ugotować, odcedzić, przecisnąć przez praskę, rozcierać, żeby nie powstały grudki; do ciepłych ziemniaków dodać mąkę ziemniaczaną, wyrabiać ciasto, aż skrobia się rozklei i do przestudzonego ciasta dodać jajka i ponownie wyrobić. Formować kluski w zgłębieniem na sos. Gotować we wrzątku, aż kluski wypłyną.
Modro kapusta z boczkiem:
Kapustę poszatkować, zlać wrzątkiem, ugotować z goździkami, odcedzić, skropić octem, dodać przyprawy i przesmażony boczek z cebulą; obrane jabłka zetrzeć na grubych oczkach i dodać do kapusty i tę kapustę raz jeszcze zagotować. Potrawa jest robiona z białej lub czerwonej kapusty.
Jaskółcze gniazda pojawiały się w dniu uroczystości odpustowych w XIX i XX wieku, potrawa pochodzi terenów Górnego Śląska. Natomiast wg przekazu, kluski śląskie wymyślono w XIX wieku dla hajerów, gdyż dłużej niż ziemniaki trzymały się w żołądkach. Czerwona kapusta podawana była (i dalej jest) w niedzielę na obiad do wielu śląskich dań mięsnych: do pieczonej gęsi, białej pieczeni schabowej, ale przede wszystkim do rolad wołowych. Pochodzi z Górnego Śląska.
Potrawa została sporządzona przez Zespół Szkół Zawodowych z Raciborza podczas VII Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2012 r. w Chorzowie. Drużyna zajęła II miejsce w kategorii szkół gastronomicznych.