Składniki:
Jaskółcze gniazda:
Szałot:
Kapusta zasmażana:
Opis przygotowania:
Jaskółcze gniazda:
Płaty mięsa cienko rozbić. Mięso wieprzowe połączyć z cebulą posiekaną w kostkę i drobno pokrojonym porem. Następnie do mielonego dodać jajo i przyprawić solą i pieprzem. 8 jaj ugotować na twardo o obrać ze skorupek.
Rozbity schab posmarować lekko musztardą, posolić i posypać pieprzem. Następnie na rozbite płaty nałożyć warstwę grubości ok. 1 cm mięsa mielonego, zaś na środek ugotowane jajo. Zebrać krawędzie płata mięsnego i zawinąć całość jak roladę. Zawinąć nitką i obsmażyć na tłuszczu na złoty kolor. Następnie podlać wodą i dusić do miękkości. Gdy gniazda będą miękkie, należy wyjąć je z wywaru, odwiązać nici, zaś sos przecedzić. Z mąki i wody sporządzić zawiesinę, którą zagęścić sos. Po zagotowaniu sosu należy dodać śmietanę i dokładnie wymieszać. Gniazda należy przekroić na pół przed podaniem.
Szałot śląski:
Ziemniaki i marchew gotować w łupinach. Po przestudzeniu obrać i pokroić w drobną kostkę. Dodać poszatkowaną cebulę, jajka i ogórki. Podsmażyć boczek, polać nim szałot, skropić octem, przyprawić. Podawać z jaskółczymi gniazdami.
Kapusta zasmażana z grzybami i boczkiem:
Grzyby opłukać, namoczyć i gotować w małej ilości wody. Kapustę przepłukać i poszatkować. Wodę zagotować z liściem laurowym i zielem angielskim, dodać kapustę. W trakcie gotowania dodać grzyby. Całość gotować do miękkości i odcedzić. Wówczas należy dodać przesmażony boczek z cebulą. Całość dusić klika minut. Na koniec przyprawić do smaku pieprzem, solą. Serwujemy jednoporcjowo na talerzu z dekoracją nawiązującą do tradycji kulinarnych Górnego Śląska.
Tradycyjny sposób przyrządzania Jaskółczych gniazd zachował się od pokoleń w rodzinach z terenu Siemianowic Śląskich.
Potrawa została sporządzona przez ZSP „COGITO” z Siemianowic Śląskich podczas VII Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2012 r. w Chorzowie.