Składniki:
Opis przygotowania:
Wszystkie składniki kroimy w słupki (wąskie paski), doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Osobno serwujemy główne składniki, sos oraz chrupiące pieczywo (świeżo pieczone). Podawane na zimni jendoporcjowo z pieczywem.
Tradycyjne spożywanie hekele na Śląsku pod koniec XIX i w XX w. było w dużym stopniu podporządkowane pewnym regułom. Etnografowie prowadzący badania nad pożywieniem ludności Śląska zwykli wyróżniać następujące posiłki: codzienne, postne, świąteczne, obrzędowe i okolicznościowe. Potrawa pod nazwą hekele należy do potraw codziennych i postnych. Zarówno w środowisku wiejskim, jak i miejskim jadano na "beztydzień" skromnie. Spożywano przede wszystkim potrawy pochodzenia roślinnego, rzadziej mięso, przeważnie gotowane. Ważną pozycją w jadłospisie był śledź. Hekele podawano nie tylko w czasie postu, czy w dni powszednie, ale czasami też w niedziele na kolację.
Potrawa została sporządzona przez „Piekarskich Pieronów” z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bytomiu podczas VII Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2012 r. w Chorzowie.