Składniki (na 10 porcji):
Ciasto półfrancuskie:
Nadzienie:
Mieszanka bakalii:
Sos makowy:
Sos waniliowy:
Opis przygotowania:
Drożdże należy drobno rozkruszyć, następnie dodać mąkę i cukier. Masło posiekać, dodać jajka, śmietanę, połączyć razem z mąką i drożdżami. Ciasto dobrze zagęścić rękoma, aby widać było kawałki masła. Tak przygotowane ciasto należy zawinąć w folię i odłożyć na 12 godz. do lodówki. Po wyjęciu z lodówki ciasto składać w cegiełkę lub kopertę. Czynność tę powtórzyć 4-5 razy. Aby przyrządzić farsz, należy pokroić w kostkę jabłka, rodzynki sparzyć, orzechy posiekać. Następnie nożem rozprowadzić równo na cieście wszystkie składniki i zwinąć w roladę.
Wyporcjowany strudel podajemy z dwoma sosami, makowym i waniliowym oraz mieszanką bakalii w glazurze miodowej. Całość dekorujemy świeżą miętą. Podajemy na dużym płytkim talerzu.
Strudel do Polski i kuchni śląskiej przywędrował z Austrii, podczas II wojny światowej. Od tego czasu deser ten zadomowił się u nas na stałe. Użyte w tym strudlu jabłka, czyli szara reneta to jedna ze starszych odmian stosowana w kuchni od lat. Mak użyty do sosu to także produkt polski, bardzo często goszczący w kuchni śląskiej. Najczęściej używany jest do cieszącego się dużą popularnością kołacza z makiem oraz makówek.
Potrawa została sporządzona przez Restaurację „Stara Piekarnia” z Pszczyny podczas VII Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2012 r. w Chorzowie. Drużyna zajęła II miejsce w kategorii profesjonalistów.