Składniki (na 10 porcji):
Zupa kapuściana:
Ser z kminkiem (hauskyjza):
Na jedną porcję przypada: 100 g żeberka wędzonego, 1 grzanka z bagietki, 20 g smażonego sera.
Opis przygotowania:
Należy ugotować wywar na kościach. Przecedzić. Do wywaru dodać żeberka cielęce, poszatkować kapustę, liść laurowy, ziele angielskie, przyprawy. Gotować do miękkości kapusty. Paprykę, seler naciowy, por, włoszczyznę, pomidor kroić drobno. Następnie warzywa dusić na maśle. Kolejnym krokiem jest przygotowanie grzanki z bagietki i sera smażonego. Ser smażony tzw. hauskyjze przygotowujemy z twarogu, który na wolnym ogniu należy przesmażyć ciągle mieszając. Pod koniec doprawić do smaku solą i kminkiem.
Zupę kapuścianą serwujemy w głębokim talerzu, wraz z żeberkiem i grzanką z hauskyjzą.
Kapusta od zawsze jest bardzo mocno obecna w śląskiej kuchni - nie tylko jako dodatek (praktycznie do każdego drugiego dania) - wykorzystywano ją także do przygotowania zupy kapuścianej, kapuśniaku, czasem jako farsz. Jeśli przy zagrodzie uprawiano choć niewielkie pole, musiało ono obowiązkowo pomieścić ziemniaki i kapustę. Tę ostatnią kiszono, by mogła trafiać na stół przez cały rok.
Hauskyjza (ser domowy, smażony) niezwykle popularny w kuchni niemieckiej, śląskiej i galicyjskiej. Tradycyjny produkt regionalny na Śląsku, gdzie przed wynalezieniem lodówki szczególnie ceniony był ze względu trwałości.
Potrawa została sporządzona przez Restaurację „Stara Piekarnia” z Pszczyny podczas VII Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2012 r. w Chorzowie. Drużyna zajęła II miejsce w kategorii profesjonalistów.