Składniki:
Kruszonka:
Sos karmelowy:
Opis przygotowania:
Rozczyn drożdżowy rozetrzeć z łyżką cukru. Dodać mąkę, wymieszać z drożdżami. Dolewać mleko mieszając do uzyskania gęstości śmietany, pozostawić do wyrośnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem na pulchną masę, dodać rozczyn, resztę mleka, sól, cukier waniliowy i startą skórkę z cytryny. Wyrobić ciasto, następnie dodawać stopniowo tłuszcz. Pozostawić do wyrośnięcia ok 1h pod przykryciem. Gdy zwiększy swoją objętość o około 100 % wykładać na blachę i przykryć rabarbarem. Posypać gotową kruszonką. Piec około 30 -35 minut w temperaturze 175 C. Sos: cukier rozpuścić, dodać śmietankę i zredukować do odpowiedniej gęstości.
Rabarbar w Europie pojawił się w XVI w. dzięki Marco Polo, ale jako warzywo w Polsce znany jest dopiero od XVIII wieku. Rabarbar - inaczej rzewień - to bylina, która jest warzywem. W kuchni zastosowanie znalazły części liści, nazywane ogonkami liściowymi. Mają charakterystyczny kwaskowaty, cierpki smak i są koloru różowego, czerwonego lub zielonego. Im czerwieńszy rabarbar, tym słodszy smak. Rabarbar świetnie nadaje się na kompot, jest niezwykle orzeźwiający i dobrze gasi pragnienie.
W takiej właśnie postaci jest nam najbardziej znany, podawany był często w szkołach jako znaczne źródło witamin. Chwalili go sobie bardzo żniwiarze, którym szybko gasił pragnienie podczas co rocznych żniw.
Hodowany w warunkach ogrodowych na Żywiecczyźnie wykorzystywany był przez cały rok. Sprawdzał się podany w formie deseru – chrupany na surowo z cukrem lub przyrządzany przez gospodynie jako wspaniały placek drożdżowy. Nadmiar przerabiany był na konfitury, które doskonale sprawdzały się w świątecznych plackach.
Potrawa została sporządzona przez Beskidzką Rodzinę z Bielska-Białej podczas XI Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2016 r. w Katowicach. Drużyna zajęła I miejsce w kategorii amatorów.