Składniki:
Sos grzybowy:
Polędwiczki:
Opis przygotowania:
Sos grzybowy:
Grzyby należy połamać na mniejsze części i zalać ciepłym bulionem na co najmniej godzinę (najlepiej dłużej). Następnie gotować w tym samym płynie przez ok. 15 minut. Grzyby odlać i kroić na małe części (zalewę zachować). Na patelni rozgrzewać łyżkę masła i mąkę szybko wymieszać, czekać aż mieszanina zacznie skwierczeć i wlewać 1/3 zalewy grzybowej. Energicznie mieszać, aż mieszanina będzie jednolita i gęsta. Dodać resztę zalewy ciągle mieszając. Dodać grzyby i rozmaryn. Zagotować. Zdjąć z ognia i wlać śmietankę. Mieszać i doprawić solą oraz pieprzem.
Polędwiczki:
Polędwiczki pokroić na 1,5 cm plastry. Natrzeć przekrojonym czosnkiem i posypać solą oraz pieprzem z obu stron. Lekko rozpłaszczyć każdy plaster otwartą dłonią. Na dużej patelni silnie rozgrzewać olej lub klarowne masło. Podsmażyć polędwiczki po ok. półtorej minuty z każdej strony. Z patelni wylać nadmiar tłuszczu. Usmażone polędwiczki zalać sosem grzybowym i dusić ok. 20-30 minut na małym ogniu (pod częściowym przykryciem).
Podawać z ziemniakami – kaszą gryczaną – kopytkami – kluskami śląskimi, wybór jest duży, do tego można podać buraczki lub modrą kapustę.
Produkty wykorzystane w serwowanej potrawie od zawsze znajdowały się w naszej kuchni gospodyń z terenu gminy Wręczyca Wielka. I w ogródku i w chlewiku.
Potrawa została sporządzona przez Stowarzyszenie Krzewienia Kultury i Dawnych Tradycji Gminy Wręczyca Wielka podczas XI Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2016 r. w Katowicach.