Składniki:
Opis przygotowania:
100 g cebuli posiekać i podsmażyć na maśle, wątróbkę umyć i oczyścić z błon podsmażyć ok. 1 minutę, dodać brandy następnie całość zblendować z tymiankiem, przyprawić solą i pieprzem. Wysokiej jakości krupnioka obrać z jelita, rozdrobnić i dodać do masy z wątroby, wbić 1 jajo. Terine z brzegów nasmarować olejem i obłożyć plastrami cienko pokrojonego boczku (najlepiej jest użyć maszyny do krojenia) i wypełnić wcześniej przygotowaną masą. Wypiekać w kąpieli wodnej przez ok. godzinę w temp. 180oC. Studzić przez 2 godziny najlepiej jednak jest zostawić ją na noc w lodówce.
Puder z boczku: w garnku wytapiać tłuszcz z boczku starając się nie przypalić dna garnka, tłuszcz cedzić i dodawać malto po czym mieszać do momentu uzyskania sypkiego pudru.
Galaretka z musztardy: ogórek bez nasion blendować z musztardą na gładką masę, 15 g żelatyny rozpuścić w ciepłej wodzie. Mieszać wszystko razem i pozostawić do ostygnięcia w dowolnej formie.
Konfitura z czerwonej cebuli: obraną cebulę kroić w piórka i wrzucać do wcześniej nagrzanego garnka z oliwą, smażyć przez około 2 minuty potrząsając co jakiś czas garnkiem. Następnie dosypywać cukru, a zaraz po tym dolać octu i redukować na małym płomieniu przez około godzinę aż pod wpływem karmelizacji cukru wszystko nam się zwiąże razem, pozostawiając słodko kwaśny smak.
Sposób podania: Przystawkę podaje się w nowoczesnej formie na kawałku pumpernikla.
28.2011 r. odbyło się pierwsze święto krupnioka w Nikiszowcu - dzielnicy Katowic. Na XI Festiwalu Śląskie Smaki, Szyb Maciej zaprezentował to danie w nowej odsłonie i tradycyjny zestaw krupnioka został uszlachetniony i subtelnie zaprezentowany na talerzu.
Potrawa została sporządzona przez Restaurację Szyb Maciej z Zabrza podczas XI Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2016 r. w Katowicach.