Składniki:
Opis przygotowania:
Filet z pstrąga opłukać, dokładnie odsączyć. Następnie rozgrzewać oliwę do 55oC i dodać skórkę z cytryny, zanurzyć cały filet. I 'gotować' przez 15-20 minut. Po upływie tego czasu wyciągnąć nasz filet i położyć na ręcznik papierowy. Lekko piklowane cienkie plasterki cukinii kłaść na zwilżonej miodem skórze pstrąga, podsmażyć.
Kaszę przesiać, następnie rozgrzać olej do 220oC, po osiągnięciu tej temperatury, wrzucić kaszę i ściągnąć z palnika. Mieszać kilka razy i odcedzić. Doprawić solą i pieprzem.
Kurki oczyścić, umyć, osuszyć na ręczniku papierowym. Wrzucić na rozgrzaną patelnie z łyżką masła, smażyć do zarumienienia. Pod sam koniec doprawić solą, pieprzem i natką pietruszki.
Garść szczawiu lekko zgrillować, następnie połączyć z garścią liści mniszka lekarskiego oraz oliwą pomarańczową, zblenderować i doprawić solą. Dokładnie wymieszać, odstawić.
Sposób podania: Filet z pstrąga umieścić na środku talerza, obok lekko posypać popcorn, a na niego nałożyć kurki. Całość delikatnie polać szczawiowym sosem.
Pstrągi, dla regionu Beskidów, są bardzo rozpoznawalnym produktem. Przygotowując potrawę chciano zapewnić mu otoczenie, w którym jego smak będzie przeważał. Kurki oraz kasza są również ważnym składnikiem, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie w pełni kuchni Beskidów. Zioła – mniszek lekarski, oraz szczaw, używane przez wiele lat w medycynie ludowej, posiadają bukiet smaku, a są dosłownie w zasięgu naszej ręki.
Potrawa została sporządzona przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej podczas XI Festiwalu Śląskie Smaki, który odbył się w 2016 r. w Katowicach.