Artykuły
Data dodania: 5 grudnia 2014
Magdalena Pawlica

Tradycje świąteczne w Śląskim


 

 

Beskidzki Karnawał w ramach Bożego Narodzenia w Beskidach, fot. Lucjusz Cykarski

 

Święta Bożego Narodzenia od wieków inspirują rozmaite dziedziny naszego życia, w tym głównie religię, kulturę i sztukę. Odmienna, w wielu regionach świata, tradycja świąteczna, związana jest z szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym. Znane jest powiedzenie: co kraj, to obyczaj, i tak w rzeczywistości jest!
W Polsce, obchodzone od wieków Święta Bożego Narodzenia, wyróżnia bogactwo kultury, zwyczajów i obrzędów. Zwłaszcza w województwie śląskim, możemy doświadczyć tej różnorodności. Inne zwyczaje obserwujemy w centralnej jego części, a już zupełnie odmienne w południowej czy północnej. Tak więc, zachęcamy Was do odkrywania i udziału w wydarzeniach kulturalnych okresu świątecznego naszego regionu!

Metropolia

Dla ciekawych obrzędów tradycyjnej śląskiej wigilii, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” 14 grudnia co roku przygotowuje „Śląsko Wilijo” . W jej ramach odwiedzający Muzeum znajdą prezentację tradycji bożonarodzeniowych na Górnym Śląsku - warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych, wystawę choinek i stroików, ozdabianie chałup i kościoła, degustację potraw świątecznych oraz jarmark rękodzieła i występy kolędników. Atrakcją dla najmłodszych będzie żywa szopka.

Śląsko Wilijo, fot. arch Muzuem GPE

 Śląsko Wilijo, fot. arch Muzuem GPE

16 grudnia zapraszamy Was również do Teatru Rozrywki w Chorzowie na „Na Gody. Kolędy i Pastorałki w Teatrze Rozrywki”. Wydarzenie to odkryje przed nami różnice w obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia na terenie Górnego Śląska. Dowiemy się, co pozostało z dawnych obrzędów i obyczajów, gdzie były i gdzie nadal są różnice w zwyczajach świątecznych np. pomiędzy regionami Beskidów, a Ziemią Pszczyńską. Całości towarzyszyć będzie wieczór kolęd i pastorałek.
W centrum Katowic od 3-23 grudnia, zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym nie zabraknie świątecznych smakołyków, ozdób i upominków. 6-7 grudnia, na rynku zabytkowej dzielnicy Katowic – Nikiszowcu, przywita nas „Jarmark na Nikiszu”, gdzie czekać będą rozstawione stragany z rękodziełem i regionalnymi kulinariami. Na nikiszowieckim jarmarku zasmakujemy w świątecznych wypiekach kultowej cukierni Cafe Byfyj. Będą też suto zastawione stoiska ze śląskim jadłem, tj. karminadle, krupnioki, żymloki, grochówka, żurek czy chleb ze smalcem. Spotkamy się tu także ze św. Mikołajem i jego świtą, zobaczymy projekcję filmów i występy artystów. Na najmłodszych czekać będzie karuzela wiedeńska i pociąg Świętego Mikołaja, a miłośników historii zapraszamy w sobotę i niedzielę (godz. 14:00) na wycieczkę z przewodnikiem! Inną atrakcją w Katowicach, w dniach 13-14 grudnia, będzie Gwiazdkowy Eko Jarmark. W świątecznie zaaranżowanych murach historycznej Fabryki Porcelany będzie można zakupić regionalne, tradycyjne i zdrowe produkty na świąteczny stół, a także pomysłowe upominki dla najbliższych. Podczas imprezy zachęcamy Was do uczestnictwa w warsztatach rękodzieła, ubierania choinki i pakowania prezentów, w degustacjach kulinarnych, a to wszystko przy akompaniamencie kolęd i pastorałek wykonywanych na żywo!

Jarmark Jarmark Bożonarodzeniowy, fot. arch UMK

Na świąteczne imprezy natrafimy też w Dąbrowie Górniczej, gdzie w dniach 17-23 grudnia odbędzie się Dąbrowski Kiermasz Świąteczny z warsztatami rzeźbienia w lodzie, oraz w Gliwicach – Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy z Mikołajowym Rynkiem (6-7 grudnia) pokazami tańca, świątecznymi konkursami i zabawami. W ramach Gliwickiego Jarmarku, Rynek Zimowych Eksperymentów (13-14 grudnia) zaprezentuje pokazy i warsztaty o tematyce zimy i związanych z nią zjawisk, a Smakowity Rynek (20-21 grudnia) zadziwi pokazami rzeźby w lodzie i kulinarnymi zajęciami. Uwieńczeniem jarmarku w Gliwicach, będzie Orszak Trzech Króli (6 stycznia).