Kuchnia u schyłku lata

Autor:
Agnieszka ŚOT
Data publikacji:
18 Sierpień 2020
Odsłuchaj tekst

Koniec lata

     Wielkimi krokami zbliża się koniec lata, zaraz wszystko zacznie przybierać jesienne barwy, a liście leniwie zaczną opadać z drzew. W tym czasie - końca wakacji, trzeba nabrać dodatkowej energii przed powrotem do pracy i szkoły, dlatego warto zobaczyć jakie kulinarne propozycje mamy w województwie śląskim.

       Z latem wciąż kojarzą się nam lody, więc warto wspomnieć o lodach malinowych z domowej zagrody specjalnie przyrządzonych według starych receptur, których można spróbować w Karczmie Rogatej w Bielsku-Białej.

lody

 

Z owocami...

       Wikwintną propozycją są również gruszki w gorącym sosie malinowym serwowne w Restauracji Dwór Bismarcka w Mysłowicach.

gruszki

 

      W poszukiwaniu letnich smaków takich jak maliny, jeżyny czy czarna pożeczka warto odwiedzić Gospodarstwo Ogrodnicze Faruga w Pruchnie, gdzie oferowane są soki i syropy owocowe.

owoce

 

       Gdy mamy ochotę na coś bardziej konkretnego z nutką śliwkowego lata należy wspomnieć o udzie z gęsi marynowanym tradycyjnie z sosem majerankowym z kapustą zasmażaną ze śliwką wędzoną i kopytkami z patelni podawaną w Restauracji Hotel Opera w Tarnowskich Górach.

opera

 

      Dla wielbicieli jabłek godnym polecenia jest marynowany filet z gęsi z purée koperkowym, flambirowanym jabłkiem w aromatycznym sosie piwnym podawanym w częstochowskim Browarze o nazwie Browar Czenstochovia.

gęś

 

       Pozostając przy jabłkowym smaku tym razem w roli deseru w Restauracji Zagłębie Smaku można skosztować wyśmienitych racuchów drożdżowych z jabłkiem i konfiturą owocową.

racuchy

 

      Natomiast jeśli szukacie konfitur i innych przetworów warto odwiedzić Ogródek Dziadunia w Wąsoszu Dolnym. Jeśli jednak nie macie czasu tam pojechać można wybrać opcje dostawy Waszych smakołyków kurierem. 

przetwory

 

A co z warzywami?

      Nie tylko owoce są warte uwagi w tym zestawieniu. Oczywiście należy wspomnieć o warzywach będących letnim natchnieniem. Potrawy z ich udzałem są obecne w menu restauracji na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki. Kapusta jest w naszym regionie istotnym elementem potraw np. rolada śląska z kluskami i modrą kapustą - można poczuć jej smak na przykład w Restauracji Zacisze w Pszczynie-Brzeźcach.

rolada

 

    Dla fanów gęsiny wartym uwagi będzie pieczona pierś z gęsi z sałatką z czerwonej kapusty i kluskami w restauracji Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Stodoły w Rybniku.

stodoły

 

          W poszukiwaniu sezonowych warzyw możemy udać się do Bielska-Białej do Mikrofarmy, gdzie wzbogacimy się w młodą kapustę, groch, słonecznik i wiele innych.

mikrofarma

 

Takie właśnie letnio-jesienne smaki królują w naszym regionie.

Koniecznie musicie ich spróbować!

Wyświetlenia:  10