Gęsina na Świętego Marcina - 11 listopada

Autor:
Agnieszka ŚOT
Data publikacji:
06 Listopad 2020
Odsłuchaj tekst

Gęsina to produkt sezonowy. Świeżą gęś kupujemy tylko jesienią, w terminie od listopada do grudnia. Potem przez resztę roku możemy kupić jedynie mrożoną.

gęś

 

Tradycja o gęsinie

        Pierwsze wzmianki o gęsinie w naszym kraju sięgają już XVI w. Wtedy regularnie gościła ona na polskich stołach od jesieni, do wczesnej wiosny. Przepisów na aromatyczną gęś było mnóstwo: pieczona, nadziewana jabłkami, rodzynkami, a nawet kasztanami.

Tradycję spożywania gęsiny w dniu 11 listopada - dniu Świętego Marcina,

opisują etnografowie np. Oskar Kolberg:

"...włościanie zwykle natenczas znosili daniny, między którymi były także gęsi. (...) Zazwyczaj gęś pieczona bywa wówczas z kwaśnymi jabłkami (w nadzieniu). Bicie i pieczenie gęsi na św. Marcina może więcej stąd pochodzi, że są wtenczas najtłustsze i najsmaczniejsze”.

       Ta tradycja wraca powoli na polskie stoły, choć Polacy i tak jedzą zdecydowanie za mało gęsiny. A przecież jesteśmy największym producentem tego mięsa w Europie. Polskie gęsi chętnie spożywają Austriacy, Niemcy czy Szwedzi. W 2017 roku ustanowiono więc zupełnie nowe święto, od tamtej pory dzień 11 listopada jest dniem polskiej gęsi, któremu przyświeca hasło „Polska Gęsina na Świętego Marcina”.

Gęsie mięso

         Gęś jest najzdrowszym i najszlachetniejszym ze wszystkich mięs drobiowych i i choć jest wysokokaloryczna, tłuszcz gęsi i jego skład są i tak zdrowe - bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega 3 i omega 6. Nie możemy też zapominać o leczniczych właściwościach gęsiego smalcu. Jest lekkostrawny. Niegdyś uważany był za najsmaczniejszy afrodyzjak. Był też wykorzystywany jako lekarstwo na zapalenie górnych dróg oddechowych. Ze smalcu pryzygotowywano rozgrzewającą maść, którą nacierano klatkę piersiową. Maść działała łagodząco na stany zapalne stawów

smalec

 

Dlaczego Święty Marcin?

      Legenda nieco różni się od historii i według niej, Święty Marcin pochodził najprawdopodobniej z Węgier. Zawsze wspomagał ubogich i postanowił w końcu zostać duchownym. Kiedy został mianowany biskupem, czego nie chciał, ukrył się w komórce. Niestety jego obecność zdradziły właśnie gęsi, które zaczęły hałasować kiedy z nominacją przybyli do niego wysłannicy papieża. Od tamtej pory gęś często pojawia się na wizerunkach Świętego Marcina.

 

Nowoczesa gęś

        Podróże, chęć i możliwość poznawania nowych smaków oraz łatwy dostęp do wszelkich ziół i przypraw sprawiają, że kucharze prześcigają się w nowych propozycjach na podawanie gęsiny.

 

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka ciekawych PRZEPISÓW. Dzięki nim zaskoczycie swoją rodzinę , a obiad w dniu świętego Marcina będzie wyjątkowo udany.

Gotowi? No to gotujemy: 

 

Jeżeli nie uda Wam się nic przygotować to polecamy Wam obiad w jednej z restauracji Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki. Gęś przez cały rok w menu Śląskie Smaki:

 

Do zobaczenia na Szlaku Kulinarnym "Śląskie Smaki"!

gęś

Wyświetlenia:  21