Ale Ryba!

Autor:
Agnieszka ŚOT
Data publikacji:
10 Grudzień 2020
Odsłuchaj tekst

Ryba to podstawa na wigilijnym stole i obowiązkowy element każdej zdrowej diety. Wspaniały smażony karp, albo śledź są najchętniej serwowanymi potrawami podczas tej najważniejszej kolacji w roku. Oprócz walorów smakowych, ryby dostarczają nam cennych witamin i składników mineralnych oraz wysoko przyswajalnego białka.

Ryby zawierają przede wszystkim niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć i musimy dostarczać je wraz z pożywieniem. Kwasy te:

 • wspomagają pracę mózgu
 • dbają o prawidłowy przebieg metabolizmu
 • regulują pracę hormonów
 • chronią układ krwionośny
 • wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci
 • chronią przed chorobami nowotworowymi.

Jeśli chodzi o składniki mineralne - dostarczają przede wszystkim:

 • potasu - pomaga regulować ciśnienie tętnicze 
 • wapnia, żelaza i fosforu - odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu układu kostnego, układu krwionośnego, działaniu enzymów
 • potasu - pomaga regulować ciśnienie tętnicze
 • cynku - działa ochronnie na serce i układ krwionośny poprzez regulację ciśnienia
 • miedzi - wykazuje właściwości antybakteryjne
 • selenu - ochrania błony komórkowe i krwinki czerwone
 • jodu - wspomaga pracę tarczycy

Witaminy:

 • niacyna (witamina PP) - podwyższa poziom dobrego cholesterolu, reguluje poziom cukru w krwi oraz wpływają korzystnie na stan skóry
 • D i B12 - dbają o układ kostny, wspomagają metabolizm, zmniejszą ryzyko niedokrwistości i poprawiają pracę układu nerwowego
 • rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E - chronią układ krwionośny, dbają o prawidłowe funkcjonowanie oczu, opóźniają procesy starzenia się skóry
 • z grupy B - warunkują prawidłowy metabolizm białek i węglowodanów, chronią przed anemią.

 

Przedstawiamy Wam kilka charakterystycznych i zdrowych gatunków ryb:

Karp

Ryba słodkowodna tradycyjnie przyrządzana w okresie wigilijnym. Niezwykle charakterystyczny smak mięsa sprawia, iż nie sposób pomylić go z inną rybą, niestety ma dość dużo ości. Zazwyczaj serwowany w panierce lub w galarecie. Mięso zawiera łatwo przyswajalne białko oraz takie składniki mineralne jak: wapń, potas, żelazo i fosfor. Raczej ubogi w nienasycone kwasy tłuszczowe.

karp

 

Makrela

Nalezy do ryb tłustych, a my najczęściej decydujemy się na zakup makreli wędzonej. Ryba dostarczy mam dużo witamin: A, D, E oraz z grupy B. Jeśli chodzi o składniki mineralne, występują w niej takie jak: fosfor i wapń, cynk, miedź, jod i selen. Makrela jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. 

makrela

 

Łosoś

To stanowczo jedna z najtłustszych ryb, dzięki czemu dostarczy nam dużą ilość kwasów omega-3 i omega-6. Duża ilość witamin i składników mineralnych. Witaminy: A, D, E oraz z grupy B, a to tego potas, cynk i jod.

łosoś

 

Tuńczyk

Nie powinniśmy spożywać tej ryby zbyt często, jest dość popularna wśród sportowców oraz jako składnik sałatek i kanapek. Spożywając tuńczyka pozyskamy takie składniki mineralne jak: potas, wapń, żelazo, fosfor oraz witaminy D i B12, niacynę czyli witaminę PP. Jego mięso jest również niskokaloryczne o dużej ilości dobrze przyswajalnego białka. Pamiętać trzeba, żeby kupować tuńczyka w sosie własnym lub świeżego.

tuńczyk

 

Śledź

Należy do ryb tłustych. Na polskich stole wigilijnym pojawia się bardzo często, w oleju, w sosie śmietanowym, z musztardą, z cebulą... Polecamy, aby przygotować śledzia w piekarniku, a dla dbających o dietę - na parze. Jest dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza omega-3. Dostarczy nam witamin: A, D, E oraz tych z grupy B, dodatkowo fosfor, miedź, cynk, żelazo, jod i selen.

śledź

 

Sardynka

Należy do ryb tłustych, to jedno z najlepszych źródeł kwasów omega-3. Dobrze jeśli będziemy spożywać te w sosie własnym lub świeże, które możemy ugotować lub upiec. Jej mięso zawiera przeciwutleniacz ubichinol (koenzym Q10), który bardzo dobrze reguluje poziom cholesterolu. Są bogate w dość duże dawki witaminy D oraz wapnia. Ze względu na jej malutki rozmiar, możemy je zjeść wraz z ośćmi.

sardynka

 

Pstrąg

Ryba słodkowodna, będąca bardzo dobrą propozycją dla osób, które nie lubią ryb tłustych. To również jedna z najsmaczniejszych ryb, które chętnie spożywamy. Pomimo tego, iż należy do ryb słodkowodnych, zawiera i tak odpowiednią ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wiele potrzebnych składników odżywczych i mineralnych: magnez, selen, potas, fosfor, żelazo, wapń, a także witaminy z grupy B.

pstrąg

 

Dorsz

Bardzo smaczna ryba, bogata w nienasycone kwasy omega-3 i omega-6 oraz składniki odżywcze i witaminy z grup: D, A, E, PP, B – B1, B2, B5, B12, fosfor, jod i selen.

dorsz

 

Halibut

Ryba o dość charakterystycznym smaku, zawiera dużą ilość dobrze przyswajalnego białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: magnez, selen, potas i fosfor. Ze względu na dość wysoką cenę, jest rzadziej spożywaną rybą w naszych domach.

halibut

 

Na stronie Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki znajdziecie wiele sprawdzonych przepisów na to, jak przyrządzić najlepszą rybę: www.slaskiesmaki.pl

Wyświetlenia:  3