Duszone skoki z królika / sos koperkowo-śmietanowy / kluski śląskie / kapusta dymfowana

Odsłuchaj tekst

Duszone skoki z królika / sos koperkowo-śmietanowy / kluski śląskie / kapusta dymfowana 

królik

Danie jest serwowane przez Restaurację U Przewoźnika, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

Z octu, szklanki wody, cebuli, listka laurowego, 2-4 ziarenek z każdej przyprawy sporządzamy zalewę, którą należy przegotować i przestudzić. Umyte i podzielone na części mięso królika wkładamy do kamiennego garnka i zalewamy zalewą. Przykrywamy i pozostawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu na dwa dni. W tym czasie obieramy mięso w garnku, aby dokładnie przeszło zalewą.
Królika dzielimy na porcje. Obrane ziemniaki, cebulę i słoninę drobno kroimy i wykładamy warstwowo do rondla na przemian z królikiem. Całość doprawiamy solą, pieprzem i mieloną papryką. Dusimy na słabym ogniu, jednocześnie podlewając śmietaną lub wywarem.
Ugotować wywar z suszonych ziół, dodać pieprz, sól, ocet. Po czym podzielić królika na kawałki i zapeklować w zaprawie. Po 24 godzinach wyciągnąć królika, odsączyć, natrzeć czosnkiem, dusić na maśle podlewając wodą około 1,5 godziny do miękkości. Na koniec wywar zabielić słodką, swojską śmietaną. Podawać z pieczonymi ziemniakami.
Mięso królicze i wieprzowe ugotować w jarzynach z zielem angielskim i liściem laurowym z dodatkiem suszonego grzybka. Osobno krótko obgotować wątrobę. Obrać mięso z kości i zmielić na maszynce. Zmielić wątrobę i cebulę. Namoczyć w wywarze bułkę, odcisnąć i zmielić. Dodać jajo i przyprawy, wymieszać masę, regulując konsystencję wywarem. Wysmarowaną smalcem formę keksówkę wyłożyć plastrami wędzonego boczku i wypełnić masą pasztetu. Piec w temperaturze 200˚C około 45 min.

 

Wyświetlenia:  92