Coraz bliżej święta - gotujemy moczkę

Data publikacji:
21 Grudzień 2016
Odsłuchaj tekst

Zaczynamy odliczanie do świąt! By dochować tradycji, a przy okazji się nie przemęczyć, prace w kuchni najlepiej rozłożyć na kilka dni. Dziś przygotowujemy... MOCZKĘ.

Składniki (na 10 porcji):

Bakalie:

250 g migdałów obranych
150 g orzechów laskowych łuskanych całych
100 g orzechów włoskich łuskanych
200 g śliwek suszonych z pestkami
150 g małych fig suszonych
150 g rodzynek
200 g suszonego piernika miodowego
sok z cytryny
cukier
sól
250 ml ciemnego piwa
2 l kompotu owocowego (np. z truskawek lub agrestu)

 

Do gotującego się kompotu dodawać w kolejności całe obrane migdały, gotować 15 minut, następnie całe orzechy laskowe, po chwili śliwki suszone z pestkami, rodzynki, figi, na końcu orzechy włoskie połówki. Piernik zetrzeć na tarce lub rozkruszyć, rozprowadzić zimnym piwem, dodać do całości. Przyprawić sokiem z cytryny, cukrem, solą i całość zagotować. Po czasie moczka nabierze konsystencji budyniu. Można podawać na ciepło i na zimno. Pierwotnie bazą był wywar z karpia i warzyw, obecnie bardziej popularne jest przyrządzanie moczki z kompotu owocowego i miodowego piernika.

 

W każdym śląskim domu moczkę przyrządza się w nieco inny sposób, dzięki czemu deser ten jest naprawdę niepowtarzalny. O jej popularności niech świadczy choćby to, że w środku lata przygotowywali ją uczestnicy Festiwali Śląskie Smaki. Przepis uczniów gastronomika z Woli k. Pszczyny znajdziecie tutaj, a Koła Gospodyń Wiejskich z Rud tu. A jak wy przyrządzacie ten tradycyjny śląski deser? Podzielcie się przepisami w komentarzach.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  7
Pogoda
Katowice