Coraz bliżej święta - czas na makówki

Data publikacji:
05 Grudzień 2019
Odsłuchaj tekst

Zaczynamy odliczanie do świąt! By dochować tradycji, a przy okazji się nie przemęczyć, prace w kuchni najlepiej rozłożyć na kilka dni. Skoro mamy już moczkę, dziś przygotujmy... MAKÓWKI.

 

Składniki (na 10 porcji):

500 g maku
2,5 l mleka do obgotowania
200 g cukru
250 g miodu naturalnego
po 100 g migdałów, orzechów włoskich, rodzynek, fig, daktyli
1/2 porcji olejku migdałowego
2 paczki sucharków słodkich
cukier waniliowy

Mak drobno zmielić. Wcześniej namoczyć rodzynki, sparzyć migdały i obrać. Bakalie pokroić. Ugotować litr mleka, zalać nim mak i gotować aż do zaparzenia. Dodać cukier, miód i cukier waniliowy, cały czas mieszając na małym ogniu. Odcedzone rodzynki i pozostałe bakalie oraz olejek migdałowy wymieszać z makiem. W oddzielonym naczyniu gotować pozostałe mleko, w którym krótko maczać sucharki. Przygotowaną masę makową i sucharki układać na przemian warstwami w dużej salaterce, każdą warstwę przelewając pozostałym mlekiem. Makówki należy podawać na zimno. W zależności od regionu, zamiast sucharków używa się słodkiej strucli lub czerstwej bułki.

Makówki są równie popularne jak moczka. I one pojawiły się kilkukrotnie na Festiwalu Śląskie Smaki. Polecamy również przepisy kucharzy z Mysłowic i stowarzyszenia Imko Wisełka z Wisły.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  13
Pogoda
Katowice