Gotujemy z produktów lokalnych - DESERY

Autor:
Agnieszka ŚOT
Data publikacji:
15 Lipiec 2020
Odsłuchaj tekst

       Podobno "cukier krzepi" – tak przynajmniej głosiło najsłynniejsze hasło przedwojennej Polski. Podążamy tym tokiem i prezentujemy przepisy na desery pochodzące z różnych części województwa śląskiego. Oczywiście z wykorzystaniem najlepszych lokalnych produktów.

Do dzieła!

tort

Tort, fot. P. Lipecki

 

Śląskie smakołyki

       Kołocz, kreple, ajerkuchy, kopa, makówki, szpajza – Śląsk słodkim stoi! Spośród śląskich deserów najbardziej rozpoznawalnym jest z pewnością kołocz. Drożdżowy spód, nadzienie – serowe, makowe lub owocowe i maślana posypka. Jego przygotowanie zabiera trochę czasu, ale efekt końcowy jest w stanie wynagrodzić wszystkie kuchenne wysiłki. Do przygotowania nadzienia serowego potrzebny będzie twaróg, jajka, masło i cukier oraz budyń, cytryna i rodzynki. Ci, którzy pamiętają smak babcinego kołocza i bardzo za nim tęsknią mogą przywrócić mu autentyczność używając prawdziwego twarogu, a taki powstaje w Gospodarstwie Rolnym Adama Będkowskiego.

kołocz

Kołocz. fot. UMWSL

 

       Kopa ornontowicka – deser na szczególne okazje. Kokosowe placki przekłada się kremem maślanym z dodatkiem spirytusu, który przełamuje słodycz oraz bakalii – nasączonych rodzynek, migdałów bez skórki i pokrojonego ananasa z puszki. Powstałą "kopę" dekoruje się bitą śmietaną i czekoladą – po nią warto zatrzymać się na Słodkim Przystanku, który oferuje różne rodzaje rzemieślniczych czekolad firmy Beskid Chocolate.

kopa

Kopa, fot. UMWSL

 

Smaki Zagłębia...

       30 minut biegania, 12 minut wchodzenia po schodach lub 75 minut szybkiego spaceru – tyle czasu potrzeba, aby spalić jeden z najpopularniejszych i bardzo lubianych słodyczy – pączka. Raz na jakiś czas można zrobić sobie święto i przygotować ten deser smażony na słoninie. Drożdżowe kule oprószone cukrem pudrem wypełnia się dowolnym nadzieniem. Różane, jarzębinowe, żurawinowe, albo śliwkowe - wszystkie smaki posiada w ofercie Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki.

pączki

Pączki, fot. UMWSL


            Tradycyjne bożonarodzeniowe danie – makiełki – to połączenie ugotowanego makaronu z makiem i bakaliami. Można wykorzystać m.in. wysokiej jakości orzechy laskowe zbierane z polskich sadach. Deser słodzi się miodem, dzięki czemu ma przyjemny aromat. Dobrych miodów i innych produktów pszczelich w regionie nie brakuje. Można się w nie zaopatrzyć m.in. Pasiece Słodka Kraina w Lublińcu.

miód

Miód z nektaru kwiatów jurajskich, fot. UMWSL

 

... i Jury

        Popularnym na Jurze deserem jest marchwiak. Ciasto – jak sugeruje nazwa - przygotowywane jest z marchewki, potrzebne będą także jajka, cukier i mąka ziemniaczana oraz olej. Szeroki wybór olejów posiada w swojej ofercie sklep SOSTA. Kokosowy, rzepakowy, słonecznikowy, z orzecha włoskiego i wiele innych - można eksperymentować ze smakiem. Ostatnim dodatkiem są śliwki suszone. Potem ciasto wędruje do piekarnika i pozostaje tylko czekać na efekt.

ciasto

Marchwiak, fot. P. Lipecki

 

Co dobrego na Południu?

        Jednym z przysmaków jest cieszyńska buchta, czyli proste drożdżowe ciasto. Jej przygotowanie zaczyna się od zrobienia zaczynu z drożdży, cukru i mleka i ubicia żółtek z pozostałym cukrem. Na koniec mokre składniki dodajemy do mąki, wyrabiamy gładkie ciasto i pieczemy. Potem pozostaje tylko zajadać póki ciepła z masłem i dżemem – np. z Ogródka Dziadunia, albo lokalnym miodem i popijać tradycyjnie tłoczonym sokiem.

         Ule z kremem, to słodycz "na raz". Przygotowuje się je z pokruszonych biszkoptów, masła, mleka, cukru pudru i kakao. Dla przełamania słodkiego smaku dodaje się odrobinę spirytusu lub rumu. Wnętrze ulu wypełnia się kremem maślanym i zamyka krążkiem wyciętym z wafla, ale z powodzeniem można zastąpić go Śląskim Oblatem.

ule

Ule z kremem, fot. Havve

 

Wiedeński akcent

        Strudel jabłkowy - wielowarstwowy zawijaniec oprószony cukrem pudrem - choć ma austriacki rodowód na stałe wpisał się także do kanonu deserów serwowanych w naszym regionie. Cieszyńska wersja tego deseru bazuje na cieście przygotowanym z dwóch rodzajów mąki, kwaśniej śmietany i żółtka oraz nadzieniu z podsmażonej na maśle bułki tartej z dodatkiem cukru i cynamonu, jabłek i bakalii. Sztrudel można podawać zarówno na zimno, jak i na ciepło z gałką ulubionych lodów. Szeroki asortyment lodów rzemieślniczych posiada cukiernia Consonni.

strudel

Strudel, fot. P. Lipecki

Wyświetlenia:  2272