Czas na grzyby!

Autor:
Agnieszka ŚOT
Data publikacji:
21 Sierpień 2020
Odsłuchaj tekst

W poszukiwaniu grzybów

      Borowiki, kurki czy prawdziwki? Dla wielu amatorów grzybobrania to cenne skarby. Aktywny wypoczynek w formie spaceru z koszem pełnym smakowitych grzybków to ogromna przyjemność. Jednak nie każdy ma na to czas i zapał do wstawania o świcie. Dlatego warto rozejrzeć się za inną opcją jaką są fantastyczne potrawy z grzybami w województwie śląskim.

       Rozpocząć można od grzybowego akcentu jakim są gołąbki staropolskie w sosie grzybowym serwowane w Gospodzie Złoty Garniec w Częstochowie. 

Gołąbki w sosie grzybowym

Sosy są doskonałym dodatkiem do każdego dania. Nadają aromatu i wyrazistego smaku. Jednak jeśli ktoś ma ochotę na sos borowikowy to koniecznie musi odwiedzić Restaurację Leśna Perła w Rudzińcu. Tam ugoszczeni zostaniemy roladą z daniela na sosie borowikowym w otoczeniu klusek śląskich i modrej kapusty.

Rolada na sosie borowikowym

        Grzyby są również świetnym dodatkiem do mięs i właśnie dla takich mięsożerców Restauracja Frykówka w Pszczynie przygotuje Żebro Adama. To danie idealnie komponuje się z kapustą zasmażaną, grzybami, pieczonymi ziemniakami z dipem chrzanowym. Jest idealnie doprawione i pieczone tak, aby mięso było miękkie i delikatne.

       Grzyby to też doskonały pomysł jako dodatek do zup. Przykładem takiej zupy jest kapuśnica podawana w Restauracji Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki w Wiśle. Serwowane w towarzystwie ziemniaków i suszonych borowików. Suszenie to dobry sposób na przygotowanie grzybów, dzięki temu mają bardziej wyrazisty aromat. Typową śląską potrawą jest żur, który również może być podawany z grzybami i przykładowo z jajkiem. Taka właśnie wersja jest serwowana przez Restaurację Frykówka i znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Żurek z grzybami

       Grzyby mają zbawienny wpływ na nasz organizm gdyż są bogate w białko, złożone węglowodany, aminokwasy i antyoksydanty. Mają również minimalną zawartość cukrów prostych i niewiele tłuszczu, dlatego mogą występować też w diecie niskokalorycznej. Zawierają też takie wartości jak witamina D odpowiedzialna za odporność naszego organizmu.

       Jeśli chodzi o ich przygotowanie to można je suszyć, smażyć czy nadziewać. Do suszenia nadają się najlepiej: borowik, koźlak, maślak czy kurka. Jednak to borowik szlachetny jest uznawany za najlepszy do suszenia. 

       W śląskiej tradycji grzyby były obecne od zawsze. W okolicach Częstochowy, gdzie lasy były ich pełne zbierano takie grzyby jak: zieleniatki, surowiatki, gorzkówki, kurki – liski żółte, betki – krowie raci, sarny, smardze – psie usy, cubatki – cuberlatki i kozaki. W tych rejonach tradycyjną zupą jest również żur na grzybach, który często gościł na wigilijnym stole. W Zagłebiu Dąbrowskim poza popularnością żuru na grzybach jest również grzyby duszone w maśle z jajecznicą. W okolicach Cieszyna i Pszczyny była popularna również dziś zupa grzybowa a także dodawanie grzybów jako dodatki do potraw mięsnych, które były w tych rejonach bardzo popularne ze względu na popularne myślistwo. Również w Beskidach i Śląsku Cieszyńskim obecne były licznie grzyby w lasach.

       Elementy grzybowe pojawiają się również w potrawach na Fesiwalu Śląskie Smaki. W roku 2019 w kategorii amatorów wygrała drużyna, która na danie główne zaprezentowała Karminadle z filungiem z sosem z grzybów leśnych, młode kartofle, czerwone buraczki „po naszymu” co oznacza, że grzyby są jednocześnie proste i wykwintne na tyle żeby wygrywać konkursy. Najpopularniejsze przepisy z grzybami z festiwalu na takie dania jak żurek w bochnie chleba z grzybami, Zupa grzybowa z grzybów leśnych z makaronem, Krem z czerwonej kapusty podany ze smażonym podgrzybkiem i chipsem bekonowym, Babka ziemniaczana z sosem grzybowym, Pierogi z grzybami, Rolada zagłębiowska, Gęś pieczona faszerowana kapustą kiszoną z grzybami, Golonko z kapustą kiszoną z grzybami i śląskim szałotem, Karczek faszerowany mięsem i grzybami z kluskami fusatymi Gicz cielęca na placku polana sosem kurkowym można znaleźć TUTAJ.

      Grzyby mają długą tradycje i są popularne do dziś. Warto się nimi zainteresować na talerzu w restauracji, w lesie czy też we własnej kuchni. Dla organizmu ludzkiego mają zbawienny wpływ, ale grzybiarze i turyści muszą pamiętać o bezpieczeństwie przy wyborze gatunków gdyż wiele z nich jest trujących.

Zapraszamy wszystkich do naszych lasów i do restauracji na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki na grzybowe dania.

Mamy nadzieję, że ten jesienny smakowy akcent zapadnie Wam na długo w pamięć.

grzyby

Wyświetlenia:  324