Jesień w kuchni

Autor:
Agnieszka ŚOT
Data publikacji:
05 Wrzesień 2023
Odsłuchaj tekst

Jesień w kuchni to czas, który przynosi ze sobą niezwykłe bogactwo smaków i aromatów. To pora roku, kiedy możemy czerpać z obfitości świeżych produktów, które natura dostarcza w tym właśnie okresie.

Oto kilka powodów, dla których uwielbiamy jesienny sezon i jego wyjątkowe smaki:

Warzywa korzeniowe

Jesień to czas, gdy na stole królują warzywa korzeniowe takie jak marchew, buraki, pietruszka czy seler. Są one nie tylko zdrowe, ale również nadają potrawom głęboki smak i słodycz. Wystarczy piec je w piekarniku z odrobiną oliwy i przypraw, aby uzyskać aromatyczny dodatek do wielu dań.

marchew

Dynie i dyniowe przyjemności

Dynie są nieodłącznym symbolem jesieni. Możemy z nich przygotować zupy, risotto, czy nawet dyniowe muffiny. Ich słodki smak i kremowa konsystencja dodają uroku wielu potrawom.

dynia

Grzyby

Sezon na grzyby w pełni! Możemy czerpać z dobrodziejstw lasu, by stworzyć aromatyczne sosy, zupy i nadzienia do pierogów. Grzyby dodają potrawom głębokiej nuty smakowe.

grzyby

Jabłka i gruszki

Te owoce owiane tradycją jesieni są doskonałe zarówno w słodkich, jak i słonych potrawach. Z nimi możemy przygotować soczyste ciasta, kompoty, czy nawet sałatki.

jabłka

Kapusta

Kapusta kiszona, czerwona kapusta, czy brukselka to warzywa, które świetnie komponują się z klasycznymi daniami jesiennej kuchni, takimi jak pieczeń, kiełbasa czy indyk. Są nie tylko smaczne, ale również zdrowe.

brukselka

Aromatyczne przyprawy

Jesień to czas na korzenne przyprawy, takie jak cynamon, gałka muszkatołowa, imbir czy goździki. Dodają one ciepła i głębi smaku, idealnie pasując do deserów, ciast i napojów.

cynamon

Ciasta i desery

W jesienne wieczory nie ma nic lepszego niż gorące, aromatyczne ciasto. Jabłecznik, szarlotka, czy dyniowy placek to prawdziwe rarytasy, które rozgrzeją i poprawią nastrój.

deser

Zupy

Jesień to czas, kiedy zupy wracają na nasze stoły. Ciepła zupa z dyni, krem z pieczonych warzyw czy tradycyjna barszcz z uszkami to prawdziwe rarytasy.

zupa

W kuchni jesienne smaki to prawdziwy festiwal przyjemności i inspiracji. To pora roku, która zachęca do eksperymentowania i tworzenia potraw, które rozgrzewają serce i żołądek. Dla kucharza, jesień to czas magicznych połączeń smakowych i możliwość tworzenia dań, które przynoszą radość i wspomnienia.

Przepisy na jesienne ZUPY:

Obrać czosnek, wyłożyć na blachę pokryta papierem do pieczenia, skropić olejem i wstawić na 5 minut do piekarnika nagrzanego do 180oC. Zostawić jeden surowy ząbek czosnku. Odciąć skórę z słoniny, pokroić, a następnie wrzucić do rondelka. Obracać, pokroić i dodać do wytapiającej się słoniny cebulę. Po zeszkleniu się cebuli dodać podpieczony czosnek, a następnie zalać szklanką wody. Dodać 1 liść laurowy i 2 ziela angielskie. Po chwili gotowania doprawić do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Zupę lekko ostudzić, dodać do niej pokrojony w kostkę chleb, pozostały surowy czosnek i zblendować na gładką masę. Skórę z słoniny usmażyć na patelni aż do jej wysuszenia. Czosnek niedźwiedzi zblendować z pozostałym olejem, a następnie podgrzać do 100oC. Po 2 minutach przecedzić przez sito, a następnie przepuścić przez papierowy filtr.
Banię (dynię) pokroić w drobną kostkę i rozgotować ją w garnku z 1 szklanką wody. Następnie przetrzeć na gęstym sicie i ugotować z mlekiem dodając sól i cukier do smaku. Wcześniej zagnieść na twardo ciasto na zacierkę z jajka i mąki (tyle, ile zabierze) do wrzącej zupy utrzeć zacierkę na tarce o grubych oczkach i gotować do miękkości. Podajemy zupę w miseczkach ozdabiając „kleksem” ze słodkiej śmietanki i ziarnami suszonymi bani.
Ugotować około 2 litry wywaru z dowolnego mięsa i warzyw (marchew, seler, por, pietruszka). 2-3 garście świeżo zerwanego i wypłukanego szczawiu drobno pokroić. Na patelni rozpuścić 2 łyżki masła, dodać szczaw i smażyć na jednolitą masę. Wysmażony szczaw przetrzeć przez gęste sito, wymieszać z wywarem mięsno-warzywnym, zabielić szklanką słodkiej śmietany. Doprawić do smaku solą. Ugotowane na twardo jajka pokroić na ćwiartki, ułożyć na talerzach i zalać zupą.
Boczniaka czyścimy, odcinamy twardą nóżkę, kroimy na paseczki, podsmażamy na maśle, dodajemy szpyrkę, seler naciowy, ziemniaki oraz przyprawy (sól, pieprz) do smaku. Podlewamy rosołem i gotujemy do miękkości, zabielamy śmietanką w razie potrzeby zagęszczamy zasmażką; przed podaniem posypujemy świeżym koperkiem. Zupę podajemy w glinianej misce.

 

Wyświetlenia:  13