Wigilijne dania główne

Data publikacji:
08 Grudzień 2023
Odsłuchaj tekst

Województwo śląskie z bogatą historią i silną kulturą, posiada swoje wyjątkowe tradycje kulinarne, zwłaszcza podczas Wigilii, która jest jednym z najważniejszych momentów świątecznych. Oto trzy nasze ulubione, tradycyjne dania główne, które często goszczą na stołach wigilijnych:

Pierogi

Pierogi to nieodłączny element kuchni regionalnej i nie brakuje ich także podczas Wigilii. W wersji wigilijnej często są nadziewane kapustą i grzybami, podawane z chrzanem lub smażoną cebulą. To danie pełne jest charakterystycznego smaku.

pierogi

Mąkę pszenną, roztrzepane jaja, ciepłe mleko, oliwę wymieszać i wyrabiać na stolnicy aby ciasto było sprężyste. Przykryć lnianą ściereczką i odłożyć ciasto na 15 minut.
Przygotować farsz: grzyby namoczyć na 12 godzin w słodkim mleku. Następnie ugotować w osolonej wodzie, ostudzić i drobno pokroić. Grzyby zesmażyć z posiekaną cebulą, doprawić solą i pieprzem. Przygotować ciasto: mąkę uformować w stożek z wgłębieniem pośrodku. Wlać do niego olej i wodę, powoli zarabiając. Kiedy powstanie spoista masa, wyrabiać ciasto tak długo, aż będzie gładkie i elastyczne.
Grzyby starannie płuczemy, namaczamy przez noc, gotujemy w wodzie , w której się moczyły, odcedzamy, przepuszczamy przez maszynkę (wywar można zużyć do zupy lub sosu).

Karp smażony

Karp jest jednym z najbardziej tradycyjnych dań na wigilijnym stole w Polsce, więc województwo śląskie nie stanowi tu wyjątku. Karp smażony na złoto, podawany z ziemniakami albo sosem chrzanowym, to klasyczne danie, które symbolizuje dostatek i powodzenie.

karp

Do płaskiego rondla włożyć oczyszczoną, pokrojoną włoszczyznę, cebulę, jałowiec, tymianek, liść laurowy. Zalać to piwem i litrem wody. Gotować 50 minut. Marchew i pietruszkę usunąć, resztę jarzyn zmiksować i przetrzeć przez sito, wsypać utarty piernik i rodzynki, przyprawić solą, cukrem, octem winnym (sos powinien być słodko-kwaśny). Pokrojonego na 10 dzwonków karpia obsoterować (obsmażyć) na margarynie, włożyć do gorącego sosu i gotować na małym ogniu tak, by tylko mrugał. Gdy jest miękki, ostrożnie wyjąć, ułożyć na półmisku, polać sosem i udekorować cytryną.
Karpia podzielić na dzwonki, natrzeć solą i pozostawić na godzinę w chłodnym miejscu. W naczyniu ugotować wywar z warzyw, lekko posolić do smaku i włożyć do wrzątku karpia. Wywar można lekko skropić sokiem z cytryny. Gotować do miękkości na bardzo małym ogniu. Ostrożnie wyjąć, ułożyć na półmisku, udekorować warzywami pokrojonymi w talarki, plasterkami cytryny i zieleniną. Gorącą potrawę polać lekko zrumienionym masłem.

Karp w galarecie

Inną popularną formą podania karpia na wigilijnym stole jest karp w galarecie. To danie, w którym kawałki karpia zalewa się galaretką sporządzoną z wywaru z gotowanych ryb. Karp w galarecie jest chłodzony i podawany jako zimna przekąska.

Gotujemy wywar z pokrojonych w skośne plastry przyprawionych warzyw. Rybę kroimy w porcje, wkładamy do wrzącego wywaru, solimy i gotujemy do miękkości. Żelatynę moczymy w zimnej wodzie, gdy nasiąknie rozpuszczamy w wywarze z ryby. Doprowadzamy do wrzenia. Ugotowaną rybę układamy na półmisku lub salaterce, zdobimy ugotowanymi warzywami i zalewamy przestudzonym wywarem. Po zastygnięciu podajemy z dodatkiem cytryny lub octu.

Kapusta z grochem

Kapusta z grochem to tradycyjne danie, które często gości na wigilijnym stole. Jest smaczne, pożywne i świetnie komponuje się z innymi potrawami serwowanymi podczas świątecznej kolacji. 

kapusta

Groch zalać wodą na noc. Rano odcedzić i zalać wrzątkiem, odstawić na ponad godzinę. Następnie ugotować groch do miękkości na wolnym ogniu, w razie potrzeby uzupełniając wodę. Kapustę posiekać, odcisnąć. Jeśli jest za kwaśna – przelać wodą. Zalać wodą, włożyć liść laurowy i jałowiec, gotować na wolnym ogniu do miękkości. Ugotowaną kapustę wymieszać od razu z przygotowanym grochem i odstawić z ognia.
Cały groch umyć, namoczyć na kilka godzin, ugotować w tej samej wodzie. Groch łuskany gotować oddzielnie. Kapustę posiekać nożem i ugotować. Ugotowaną kapustę wymieszać z grochem łuskanym. Część grochu całego dodać do kapusty, pozostałą część przetrzeć przez sito i połączyć z kapustą. Doprawić zasmażką z boczku, mąki i posiekanej cebuli oraz solą i pieprzem.

Podczas wigilijnej kolacji, oprócz smacznego jedzenia, ważna jest również rodzinna atmosfera i wspólne dzielenie się opłatkiem. Tradycje kulinarne przekazywane są z pokolenia na pokolenie, tworząc niezapomniane wspomnienia i budując silne więzi rodzinne. Każda z potraw wigilijnych to pewien symbol, a wszystkich 12-stu trzeba spróbować. A skąd wzięła się taka liczba potraw? Podobno każda z nich odpowiada jednemu miesiącowi roku, który własnie dobiega końca. Inni mówią, że potrawy symbolizują dwunastu apostołów. Rozważania pozostawiamy Wam, pewne jest jedno... spróbowanie każdej z nich wróży dobrobyt w nadchodzących miesiącach.

Wyświetlenia:  40