Śliwka w roli głównej

Data publikacji:
02 Styczeń 2024
Odsłuchaj tekst

Konfitury i suszenie owoców to od wieków sprawdzony pomysł na cieszenie się owocami sezonowymi również jesienią i zimą. Owocowe przetwory są popularne w każdej kuchni regionalnej – również w kuchni regionalnej województwa śląskiego zajmują szczególne miejsce. Każda gospodyni miała swój sposób na wykorzystanie powideł śliwkowych, suszonych jabłek, czy moreli. To kulinarne dziedzictwo w Śląskim zostało urozmaicone o wpływy czeskie, austriackie, czy żydowskie. Złożona historia regionu przełożyła się na niezwykle zróżnicowaną i urozmaiconą kuchnię, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Śliwki

Śliwki to składnik, który może być wykorzystywany w wielu różnych daniach, zarówno słodkich, jak i słonych. Można eksperymentować z różnymi odmianami śliwek i dostosowywać je do różnych potraw. Śliwki są doskonałym składnikiem do przygotowywania konfitur i dżemów. Ich naturalna słodycz i konsystencja sprawiają, że idealnie komponują się z pieczywem, naleśnikami czy goframi. Wspaniałe do przygotowania soczystego placka lub tarty, dodają im słodyczy i intensywnego smaku. Śliwki nadają się doskonale do przygotowywania sosów, zwłaszcza do potraw mięsnych. Słodycz śliwek równoważy smak mięsa, tworząc pyszne połączenie. Z powodzeniem mogą być używane do marynowania mięsa, dając delikatność i soczystość. Śliwki oczywiście mogą być wykorzystane do przygotowywania kompotu, który stanowi doskonałą bazę do duszenia mięsa. Dzięki temu potrawa staje się bardziej aromatyczna i soczysta. Świetnie sprawdzą sie jako farsz mięsny, nadając mu nie tylko słodyczy, ale także interesującej konsystencji. Podsumowując, śliwki są słodkie, ale i kwaśne, a ich bogaty smak sprawia, że są cenione przez kucharzy na całym świecie.

 śliwki

Poniżej przedstawimy przepisy na dania regionalne z wykorzystaniem śliwek. 

Kluski lane ze szymlyną

Szymlyna to rodzaj śliwkowego sosu, który podaje się z lanymi kluskami. Danie wywodzi się z okolic Raciborza i jest bardzo popularne, szczególnie wśród najmłodszych. Potrawa przygotowana wg przepisu Koła Gospodyń Wiejskich z Tworkowa i prezentowana podczas III Festiwalu "Śląskie Smaki" w Raciborzu.

Składniki:

"Szymlyna":

  • 1 słoik śliwek, 5 dag masła, 1 łyżka mąki pszennej , sól, cukier cytryna lub ocet, śmietana do smaku

Kluski lane: 

  • 30 dag mąki wrocławskiej,  1/2szklanki wody, szczypta sody oczyszczonej lub 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Opis przygotowania: Z masła i mąki zrobić zasmażkę na złoty kolor, dodać śliwki z sokiem, doprawić do smaku. Na koniec według uznania dodać śmietanę.
Kluski lane: Mąkę, jajko, wodę, sodę, wymieszać i wyrobić ciasto, które powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Odstawić na 0,5 godziny. Zagotować wodę z solą i łyżką oleju lub masła. Kłaść łyżeczką ciasto na gotującą się wodę. Kiedy kluski wypłyną na górę są gotowe. Kluski wyjąć łyżką cedzakową na talerz i polać szymlyną. Danie to podawać jako deser na głębokich talerzach. 

kluski

Z masła i mąki zrobić zasmażkę na złoty kolor, dodać śliwki z sokiem, doprawić do smaku. Na koniec według uznania dodać śmietanę.

Roladki z królika z nadzieniem „śląskie niebo”

”Śląskie niebo”  to nazwa bardzo popularnej kiedyś na Śląsku potrawy z suszonych owoców przesmażonych z boczkiem. Zachęcamy do spróbowania wariacji na temat śląskiego nieba, gdzie stanowi ono nadzienie do roladek z królika. Potrawa przygotowana wg przepisu Pani Niny z Tarnowskich Gór i nagrodzona na IX Festiwalu Śląskie Smaki w Zawierciu.

Składniki:

Roladki:

  • 1 królik, 1 szklanka maślanki, suszone owoce (jabłka, śliwki itp.), 25 dag wędzonego boczku (lub innej wędzonki wieprzowej), 1 duża cebula, 1 łyżka masła sklarowanego, sól, pieprz czarny i tymianek do smaku, bulion do podlania, 1 łyżka mąki pszennej do zagęszczenia sosu.

Kluski:

  • 1 kg ziemniaków ugotowanych i przeciśniętych przez praskę, 1 jajo, 2 żółtka, 1 łyżki
Roladki z królika na młodej kapuście i chrupiącej klusce: królika zalewamy maślanką i marynujemy dobę w chłodnym miejscu. Wyjmujemy z marynaty, osuszamy. Wycinamy comber i skoki. Wyjmujemy kości, lekko rozklepujemy mięso po czym nakładamy farsz sporządzony z boczku, cebuli i suszonych owoców doprawiony pieprzem i tymiankiem.

Sprawdź desery:

Kaszę ugotować na mleku. Odcedzić i dodać cukier. Zmiksować na purée. Masło z czekoladą i kawą rozpuścić w rondelku i przestudzić. Jajka ubić ze szczyptą soli i ekstraktem waniliowym na puszysto. Dodać przestudzoną czekoladę z masłem i kawą. Zmiksować na jednolitą masę. Dodać mąkę oraz kaszę. Ponownie zmiksować na gładkie ciasto. Foremki wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Do foremek przełożyć ciasto i wstawić do nagrzanego do 180˚C piekarnika na około 30 minut.
Do mąki dodajemy kolejno jajko, sok z cytryny, letnią wodę i roztopione masło. Wyrobione ciasto należy odstawić na 10 – 15 minut pod przykryciem w ciepłe miejsce.
Przygotować kruszonkę z mąki pszennej, cukru i masła. Następnie piec w temperaturze 180˚C przez około 10 minut. Twaróg zmielić dwukrotnie, dodać słodkiej śmietany, miodu, orzechów włoskich, laskowych i płatków migdałów (wcześniej uprażonych).

 

Wyświetlenia:  130