Wygląd:

Poszatkowana w grubsze „piórka” kapusta, cebula i jabłko pokrojone w kosteczkę, skwarki z boczku wędzonego

Kształt:

W zależności od naczynia

Wielkość:

W zależności od naczynia

Konsystencja:

Luźna, podczas nakładania rozsypuje się

Smak i zapach:

Lekko winna, wyczuwalny smak jabłka i cebulki oraz wędzonego boczku

Barwa (zewnętrzna i na przekroju) :

Zabarwienie czerwone z odcieniem fioletu, cebulka i jabłko kremowe, skwarki z boczku jasnobrązowe

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu:

         Szczególnie ważną rolę w kuchni śląskiej odgrywała kapusta. Twarde i duże główki kapusty białej i modrej przechowywano w stanie świeżym do Godów. Inne trochę mniej dorodne szatkowano i ubijano w kamiennych garach lub beczkach. Sałatka z modrej kapusty była i jest podawana do wielu dań mięsnych, ale przede wszystkim do rolad wołowych. Informacje te potwierdzają wywiady przeprowadzone wśród mieszkanek Radzionkowa, Bytomia, Piekar Śląskich.

         Według Wery Sztabowej, autorki pozycji Krupnioki i Moczka, czyli gawędy o kuchni Śląskiej, Śląski niedzielny obiad zupełnie nie może się obejść bez sałaty z czerwonej kapusty czyli, jak się tu powiada, bez „szałotu z modrej kapusty”. Podaje się ją do wielu dań mięsnych, do pieczonej gęsi, białej pieczeni schabowej duszonej z kminkiem i rolad wołowych.

        Elżbieta Łabońska – autorka Śląskiej kucharki doskonałej opisująca tradycje i zwyczaje kulinarne na Śląsku, wielokrotnie wspomina o sałatce z modrej kapusty podawanej podczas niedzielnych i świątecznych obiadów, wesel i innych uroczystości. Wesele (…) rozpoczyna obiad. Składa się on obowiązkowo z rosołu z makaronem domowym, czyli „rosołu z nudlami”, rolad wieprzowych i wołowych, klusek śląskich i „modrej kapusty”. (…) Obiad przygotowywano w niedzielę wcześniej niż w dzień powszedni. Składał się głównie z rosołu z makaronem, ziemniakami lub lanym ciastem. Drugie danie stanowiły rolady z kluskami białymi lub czarnymi i modrą kapustą. (…) Obiad w drugi dzień świąt Wielkanocnych zbliżony był do innych obiadów świątecznych (…) Obok potraw mięsnych występowały typowe dodatki takie jak: kluski, ziemniaki, kiszona kapusta, modro kapusta, sałatka z białej kapusty.

         Autorka Kuchni Śląskiej z przyprawami leczącymi Barbara Jakimowicz-Klein pisze w swojej książce: Nie można wyobrazić sobie kuchni śląskiej bez przekazywanego z pokolenia na pokolenie przepisu na sałatkę z czerwonej (modrej) kapusty. Każda matka przekazywała go swoim córkom i w ten sposób przetrwał do dziś. Najważniejsza reguła prawdziwej śląskiej modrej kapusty głosi: poza tłuszczem i spoiwem siedem rzeczy składa się na tę potrawę, a przy przygotowaniu jej należy co jakiś czas policzyć szybko czy niczego nie zapomnieliśmy.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  403