Królik z panczkrautem i krokietem z krupniokiem

Odsłuchaj tekst

Królik z panczkrautem i krokietem z krupniokiem (udko z królika, sos musztardowy, panczkraut, krupniok).

królik

Potrawa jest serwowana w Restauracji KAKTUSY Kato Koncept Kulinarny w Katowicach, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

Obrane warzywa zetrzeć na tarce o grubych oczkach, cebule obrać, pokroić w półksiężyce. Królika podzielić na części, natrzeć tymiankiem, obłożyć jarzynami. Tak przygotowanego zawinąć w lnianą ściereczkę skropioną octem i zostawić na noc w lodówce. Śliwki (350 g) namoczyć w niewielkiej ilości przegotowanej wody. Z kawałków mięsa obrać warzywa, osuszyć, oprószyć mąką i obsmażyć na rozgrzanym smalcu, pod koniec posypując solą i pieprzem.
Comber zamarynować w oliwie, czosnku i tymianku. Kaszankę podgrzać na patelni, dodać śmietanę, tymianek, doprawić. Boczek rozłożyć, ułożyć comber, kaszankę, zawinąć, obsmażyć, włożyć do piekarnika na ok. 15 min. w 180oC. Zawinąć do folii, przetrzymać ok. 10 min.
Dwa dni wcześniej należy przygotować bajc (¼ l octu 3%,1/2l wody, 10 dag cebuli, liść laurowy, ziele angielskie, jałowiec – wszystkie składniki zagotowujemy) a po jego ostudzeniu włożyć porcje króliczego mięsa (2 tylne nogi i comber bez kości) najlepiej do kamionkowego naczynia, ale może być też emaliowane lub szklane. Umieścić w chłodnym miejscu lub w lodówce. Bajcować 2 dni obracając codziennie. Wyjęte z bajcu mięso opłukać, odsączyć i posolić.
Królika czyścimy, kroimy na porcje, nacieramy solą, pieprzem i przyprawami - odstawiamy na kilka godzin w chłodne miejsce. Szpikujemy królika plastrami boczku, smażymy na rumiano na maśle sklarowanym ze wszystkich stron. Podlewamy winem, czekamy aż alkohol odparuje. Przekładamy królika do piekarnika, podlewamy bulionem i dusimy pod przykryciem. Gdy królik jest prawie miękki przekładamy go znowu na patelnię, zalewamy sosem z pieczenia zaprawionym śmietanką i dusimy na bardzo małym ogniu, aż mięso będzie całkiem miękkie.
Porcje królika zalać maślanką i marynować 2 dni w chłodnym miejscu. Wyjąć z marynaty, natrzeć pieprzem i jałowcem, obłożyć startą w łezkę włoszczyzną i zostawić na kilka godzin. Mięso oczyścić z włoszczyzny, naszpikować boczkiem i przesmażyć na maśle ze wszystkich stron. Podlać jałowcówką. Po odparowaniu alkoholu dusić w piekarniku podlewając odrobiną rosołu i sosem własnym, jeśli trzeba.
Królika dzielimy na porcje. Obrane ziemniaki, cebulę i słoninę drobno kroimy i wykładamy warstwowo do rondla na przemian z królikiem. Całość doprawiamy solą, pieprzem i mieloną papryką. Dusimy na słabym ogniu, jednocześnie podlewając śmietaną lub wywarem.

 

Wyświetlenia:  95