Data dodania:  2014-02-24

Wygląd:

Tuszka jagnięcia o niewielkim stopniu otłuszczenia.

Kształt:

Wielkość w zależności od terminu uboju od 3 do 18 kg.

Konsystencja:

Konsystencja stała. Mięso elastyczne, jędrne.

Smak i zapach:

W smaku mięso wyróżnia się delikatnością i soczystością. Zapach charakterystyczny dla świeżego mięsa.

Barwa (zewnętrzna i na przekroju) :

Jasnoróżowa z niewielkim otłuszczeniem tuszki. Na przekroju barwa jasnoczerwona, z cienką i suchą skórką.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu:

        W trudnych warunkach chowu na wysoko położonych halach, z dala od siedzib ludzkich ukształtowała się specyficzna, przystosowana do górskiego klimatu rasa owiec zwana caklem. To stara, prymitywna rasa owiec białych i barwnych występujących pierwotnie na terenie Karpat południowych i częściowo na Bałkanach, która przywędrowała na tereny Polski wraz z Wołochami. Cakle z Beskidu Śląskiego były punktem wyjścia do wytworzenia uszlachetnionej rasy polskiej owcy górskiej. Wykorzystywano ich mięso, a także mleko, które służyło do wyrobu serów wołoskich: bundzu, bryndzy i oscypka. Cakiel i polska owca górska są ściśle związane z historią i tradycją ludności zamieszkującej Karpaty, a szczególnie z góralami, których byt przez stulecia związany był z chowem owiec. Kultywowali oni i nadal kultywują obrzędowość pasterską, działając na rzecz zachowania tradycyjnego pasterstwa „pod halami”, także na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

      Produkcja jagnięciny beskidzkiej odbywa się na obszarze geograficznym, który jest częścią Karpat. Z województwa śląskiego należy zaliczyć teren powiatu cieszyńskiego i żywieckiego. Owce trzymane są na powietrzu na górskich halach, terenach czystych ekologicznie i nienawożonych przez cały okres wypasu. Duży wpływ na ostateczny smak, aromat oraz walory odżywcze mięsa jagnięciny górskiej ma specyficzna roślinność występująca na górskich halach Tatr i Beskidów. Owce te charakteryzują się dużą odpornością oraz dobrym umięśnieniem, co związane jest z warunkami klimatycznymi panującymi na terenie ich wypasu. Mięso wyróżnia się małą zawartością tłuszczu i wysoką jakością odżywczą.

       W opracowaniu „Jagnięcina na Podbeskidziu” (Beskidzkie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Kształcenia Ludności w Żywcu Mszczanicy, 2001) zawarta jest informacja dotycząca tradycji kulinarnych: „Na Podbeskidziu do dziś przetrwała tradycja sporządzania potraw z baraniny i jagnięciny. Nasi przodkowie skrzętnie gromadzili i przekazywali kolejnym pokoleniom swoje doświadczenia w zakresie postępowania, przyrządzania i przechowywania baraniny, mleka owczego oraz w szczególności wykwintnego mięsa jagnięcego. Nauczyli nas sporządzania wielu bardzo smacznych potraw”.

Sprawdzone przepisy:

Jagnięcinę gotować z przyprawami, następnie zmielić i dodać pokrojone pomidory. Doprawić dla smaku. Bryndzę wymieszać z wcześniej przesmażoną na oleju cebulą oraz szczawiem przyprawić do smaku.
Ze względu na swoje walory smakowe jagnięcina cieszy się ogromną popularnością na terenie Jury i okolic i jest traktowana jako rarytas, niestety coraz trudniej dostępny na rynku. Jagnięcina pieczona w niskiej temperaturze, wprost rozpływa się w ustach. Najczęściej była podawana z pieczonymi ziemniakami obtoczonymi w ospie. Ziemniaki te były pieczone w rzadko już dzisiaj spotykanych piecach chlebowych. Jagnięcina doskonale komponuje się z musem z sezonowego rabarbaru i duszoną pokrzywą.
Comber oczyścić, zamarynować w oleju z czosnkiem, miętą, rozmarynem, musztardą i tymiankiem. Mięso nadziać kozim serem. Obsmażyć na patelni z obu stron. Piec w temp. 160oC ok. 10 min. Następnie ugotować kaszę jaglaną. Warzywa pokroić w kostkę, podsmażyć na sklarowanym maśle, dodając 2 ząbki czosnku. Doprawić papryką słodką, wegetą i pieprzem do smaku. Do przygotowania sosu żurawinowego potrzeba konfitury żurawinowej gotowanej w czerwonym winie. Do tak przyrządzonego sosu należy dodać jeszcze odrobinę świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy. Aby przygotować sos miętowy trzeba rozdrobnić miętę, dodać ocet winny, czosnek i odrobinę oliwy.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  349