Data dodania:  2014-02-25

Wygląd:

Podłużne ciasto, zawijane z nadzieniem jabłkowym, posypane z wierzchu cukrem pudrem lub pokrojonymi migdałami. Na przekroju widoczne jest cieniutkie ciasto z nadzieniem jabłkowym.

Kształt:

Owalny lub prostokątny, lekko zaokrąglony.

Wielkość:

W zależności od formy, w której jest pieczony.

Konsystencja:

Konsystencja stała, miękka. Skórka twarda, chrupiąca.

Smak i zapach:

Smak słodki, tłusty, lekko kwaskowaty. Zapach pieczonego ciasta jabłkowego z zapachem cynamonu.

Barwa (zewnętrzna i na przekroju) :

Zewnętrzna barwa jasnobrązowa, błyszcząca. Nadzienie jabłkowe koloru ciemnobrązowego.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu:

        Strudel to cienkie, zawijane ciasto z owocami, głównie jabłkami, które podawane jest jako deser, na gorąco lub zimno. Jest tradycyjnym ciastem pojawiającym się na stole wigilijnym Podbeskidzia. W publikacji pt. „Potrawy regionalne Wisły i Śląska Cieszyńskiego” pod redakcją Marii Maciejczek-Madej czytamy: „Elementy tradycji dawnej kuchni domowej w naszym regionie w różnym stopniu przetrwały do czasów obecnych (…) Niektóre potrawy są w dalszym ciągu podawane na stół wigilijny czy wielkanocny, inne zaś podkreślają rangę różnych uroczystości (…) na wielkie uroczystości z białej pszennej mąki pieczono buchty, babki, strucle, zawijoki, „kołocze”, „krepliki”, baranki, strudle”.

        Mieszkańcy terenów dawnego zaboru austriackiego do dzisiaj przygotowują strudla jabłkowego sposobem opisanym w publikacji Walburgii Fójcikowej „Nasza Kuchnia”, wydanej w kwietniu 1937 roku w Czeskim Cieszynie: „Na strudel najlepsza jest mąka gładka pszenna, węgierska lub amerykańska. Z grysikowej mąki ciasto prędko wysycha i rwie się, więc nie można go cienko naciągać. Z mąki zrobić na stolnicy wieniec, w środek włożyć kawałek świeżego masła, kawałeczek smalcu, 1 jajo, trochę soli i trochę letniej wody. Ciasto rozrabiać najpierw nożem, następnie ręką i ubijać tak długo, aż zupełnie od ręki i od deski się odłączy (10 do 15 minut). Ułożyć na mąką podsutej desce, nakryć zagrzanym rondlem kamiennym albo misą porcelanową i zostawić na 10 minut. Przygotować obrus, posypać lekko mąką grysikową: ciasto ułożyć na nim, rozwałkować trochę, posmarować rozpuszczonym masłem i naciągać ze wszystkich stron na ładnie okrągły i cienki prostokąt. Brzegi odciąć. Ciasto skropić masłem (do strudla jabłkowego). Posypać tartą bułką, nałożyć jabłek drobno poszatkowanych, posypać cukrem, cynamonem, trochę rodzynkami i szatkowanymi migdałami (można też i tartą czekoladą), zwinąć, ułożyć na blachę, posmarować rozpuszczonym masłem i piec przy miernym ogniu ½ godz. do ¾ godziny”.

          Strudel jabłkowy jest charakterystycznym deserem dla dawnej wykwintnej kuchni Śląska Cieszyńskiego.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  71