Żur śląski z pieczarkami brunatnymi / boczkiem / pieczonym ziemniakiem / jajkiem

Odsłuchaj tekst

Żur śląski z pieczarkami brunatnymi / boczkiem / pieczonym ziemniakiem / jajkiem

Danie jest serwowane przez Restaurację U Przewoźnika, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.

Sprawdzone przepisy:

Wodę, kwaśnicę przegotować, mąkę rozdrobić w małej ilości wody, wlać do gotującej się wody i kwaśnicę przegotować; wpić jaja i szybko rozetrzeć widelcem, doprawić do smaku solą, magi i cukrem. Ziemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie; słoninę pokroić w kostkę i stopić. Ziemniaki odcedzić, potłuc ze słoniną. Na talerz nałożyć 2 łyżki ziemniaków i zalać żurkiem. Serwować w wazie.
Z 3/4 boczku gotujemy wywar. Obrane ziemniaki kroimy w kostkę i gotujemy na wywarze z boczku. Ugotowany boczek wyjmujemy i kroimy w plastry. Pozostały kawałek surowego, wędzonego boczku kroimy w kostkę i topimy na skwarki, dodając pod koniec pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy ziemniaki będą miękkie skwarki, tłuszcz i cebulę łączymy z zupą. Wlewamy zakwas i doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy czosnek roztarty z solą. Przyprawiamy cukrem, majerankiem i solą.
Przygotować wywar na bazie wędzonych kości, czosnku, dodać przesmażony boczek i kiełbasę. Całość podlać maślanką w celu uzyskania kremowej konsystencji i przyprawić do smaku. Żurek podawać z chipsami z ziemniaka, kremowym żółtkiem z jajka, koperkiem i rzodkiewką.
W 2 l wody ugotować wędzony boczek z dodatkiem włoszczyzny i ziemniaków pokrojonych w kostkę, aby powstał wywar (po ugotowaniu wyjąć włoszczyznę i boczek). Grzybki namoczyć w wodzie i obgotować. Pokroić boczek, cebulę, kiełbasę – wszystko zasmażyć. Połączyć wywar z wędzonego boczku z podsmażonymi cebulką, boczkiem i kiełbasą oraz grzybkami i wywarem z nich.

 

Wyświetlenia:  27