Data dodania:  2020-03-26

Wygląd:

Sztuka mięsa – wyraźnie widoczna chropowata powierzchnia skórki; w przekroju mięso włókniste

Kształt:

Podłużny

Rozmiar:

Wielkość zależna od wielkości kaczki, średnia waga po uboju i oczyszczeniu w granicach do 2,5 kg

Barwa:

Skórka przyrumieniona barwy od złocistej do brązowej; mięso barwy brązowej

Konsystencja:

Chrupiąca skórka, mięso upieczone miękkie, włókna mięsa rozdzielają się i kruszą się pod naciskiem

Smak:

Zapach delikatny, charakterystyczny dla pieczonego drobiu; smak słodkawy, charakterystyczny dla mięsa pieczonej kaczki

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu:

       W książkach kucharskich znajdujemy wzmianki, które świadczą o tym, jak często była i nadal jest popularna kaczka pieczona.

    Elżbieta Łabońska pisze: (…) Na Śląsku do dań niedzielnych i świątecznych należała kaczka pieczona, przygotowana na rożne sposoby. Wspomina także uroczysty obiad z okazji Pierwszej Komunii: (…) na stole znalazły się pieczone kaczki, kurczaki, ogromne rolady (Elżbieta Łabońska, Śląska kucharka doskonała, Fundacja dla Śląskiego Instytutu Naukowego, Katowice 1989 r.).

Sprawdzone przepisy:

Kaczkę natrzeć solą, majerankiem wewnątrz i na zewnątrz. Odstawić na pół godziny. Jabłka w skórkach podzielić na ćwiartki i wybrać komory nasienne. Jamy brzuszne kaczek napełnić jabłkami. W brytfannie rozgrzać tłuszcz i obsmażyć na nich kaczkę ze wszystkich stron. Obrumienioną podlać niewielką ilością wody i wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika, pod przykryciem.
Kaczkę przyprawiamy solą, pieprzem i papryką podpieczoną z margaryną i masłem. Pod koniec pieczenia dodajemy pokrojone jabłka i dusimy jeszcze ok. 15 minut.
Z kaczuchy wszystkie kości wybieramy, Zaprawą z każdej strony kaczkę nacieramy. Odkładamy ją na noc do miejsca zimnego, I niech sobie odpocznie do dnia następnego.
Filet z gęsi przyprawiamy wegetą, pieprzem, solą i majerankiem, następnie odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 160oC przez 1 godzinę 20 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę do 130oC i pieczemy jeszcze przez 10 minut.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  82